Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

112 şiddet mağduru

Sağlık - Sen Bursa Şubesi Başkanı Yusuf Bedir, hayat kurtarmak için zamanla yarışan acil tıp teknisyenlerinin sık sık şiddete maruz kaldığını söyledi.

112 şiddet mağduru

22-28 Mart Acil Tıp Teknisyenleri Haftası münasebetiyle bir basın açıklaması yapan Bedir, insanların hayatlarını kurtarmak için canla başla mücadele eden sağlık personellerinin her zaman yanında olduklarını belirterek, "Acil tıp teknisyenlerinin büyük bir kısmı 112 acil servis hizmetlerinde, bir kısmı da hastanelerde görev yapıyor. İnsanların hayatlarını kurtarmak için zamanla yarışan ATT'ler ve112 acil servis çalışanları, maalesef hak ettikleri değeri görmüyor, hem mesleki sıkıntılar, hem de yetersiz çalışma şartları ile mücadele ediyor" dedi.

Kaza, yangın veya benzeri afet olaylarında ilk müdahaleyi yapan 112 çalışanlarının olay yerlerinde hasta ve hasta yakınlarının saldırı ve taciziyle karşılaştığını belirten Bedir, "Sizce hastanelerde ya da vakaya gittikleri yerlerde hasta ya da hasta yakınları tarafından şiddete uğrayan arkadaşlarımız kendilerine yapılan bu muameleyi hak etmekte midirler? İnsanların hayatını kurtarmaya çalışan arkadaşlarımızın maruz kaldıkları şiddet olaylarına yetkililer bir an önce çare bulmalıdır. 'Emeğe saygı, şiddete sıfır tolerans" sloganının içi doldurulmalıdır. Her yıl onlarca ambulans, acil hastalara ve trafik kazalarına müdahale etmeye çalışırken kaza geçiriyor. 112 çalışanları bu kadar risk altındıyken, Sağlık Bakanlığı'nın 112 acil servislerini riskli birimler statüsüne almaması büyük bir tezattır. Sağlık-Sen olarak ülkemizde sağlık hizmetlerinin gelişmesine katkı sağlamak ve sağlık çalışanlarının haklarını korumak için her türlü çalışmaya kararlılıkla devam edeceğimizin bilinmesini isteriz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!