Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

112 bin tekel bayi kepenk kapatabilir

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ kamuoyunda "Tekel Ruhsatı" olarak bilinen ruhsatların yenilenmesinde yaşanan zorluklardan dolayı 112 bin esnafın ruhsatını yenileyemediğini açıkladı.

112 bin tekel bayi kepenk kapatabilir

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Serindağ, şunları söyledi:


"AKP, ülkemizin toplumsal dokusunu değiştirmek için üst üste yeni hamleler yapıyor. Isparta'da başlayıp daha sonra 10 ile yayılan içki yasağı ile ilgili ortaya çıkan kuşkuları geçen hafta İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler'e bir soru önergesiyle sormuştum. Bu soru önergesinden birkaç gün sonra, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken'in, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ilişkin ruhsatların yenilenmesi ile ilgili yaptığı açıklama soru önergesindeki kaygıların haklılığını ortaya çıkardı.


TESK Başkanı Palandöken, yaptığı açıklamaya göre Türkiye çapında içki ve sigara satan toplam 170 bin esnaf ruhsatlarını 1 Nisan 2013 tarihine kadar yenilemek zorunda. Ancak 1 Nisan'a birkaç gün kala ruhsatını yenileyenlerin oranı yalnızca yüzde 35 civarında. Yaklaşık 112 bin esnaf uzatmadaki zorluklar ve ek yükümlülükler nedeniyle henüz ruhsatlarını yenileyememişlerdir. Yine Palandöken'in belirtiğine göre bu durum 'günlük cirosunun yüzde 60-70'ini tütün mamulleri ve alkollü içki satışından elde eden esnafımızı mağdur etmektedir'

Geçen Hafta İçişleri Bakanı'na verdiğim soru önergesinde de belirtiğim gibi 'eğer sorun ve niyet alkolizme ve bağımlığına karşı mücadele ise bu hepimizin ortak sorumluluğudur. Konuyu meclise getirin soruna birlikte çözüm bulalım, birlikte mücadele edelim' demiştim. Ancak gerek içki yasakları gerekse de içki satışı ile ilgili yaratılan bürokratik engeller AKP hükümetinin niyetinin bu olmadığını gösteriyor."


AKP'nin ülkenin toplumsal dokusuna müdahale etmeye çalıştığına dikkat çeken Serindağ, "Bu uygulamalara ve esnafa yaratılan zorluğa derhal son verilmelidir. Bu çerçevede hükümet, esnafımızın zor durumda kalmaması ve toplumsal yeni tartışmalara meydan vermemek için mevcut duruma çözümleyici olarak müdahale etmelidir. Bu çerçevede; Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ilişkin bir çok ilde yeni ruhsat vermeyen ilgili idareler, mevcut ruhsatların yenilenmesindeki zorlukları derhal ortadan kaldırmalıdır. Esnafta yeni mağduriyetler yaratmamak için 1 Nisan'da sona erecek 'Tekel Satış Ruhsatı' süresi esnafın işlemlerini tamamlayacağı makul bir süre kadar uzatılmalıdır" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!