100 milyar dolarlık müdahle fonu

Dolardaki yükselişten zarar gören ülkeler kendilerini savunmanın yeni yollarını arıyorlar

100 milyar dolarlık müdahle fonu

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde gündeme gelen gelişen ülkelerden kura ortak müdahale haberi taraflardan gelen farklı açıklamalar ile karışık bir hal alırken şimdi BRICS ülkelerinin sürece dahil olduğu görülüyor.

 

FED'in tahvil alımlarını yavaşlatma sinyali sonrasında başta Hindistan olmak üzere gelişen ülke kurlarından sert geri çekilme yaşandı. Son 3 aydır değer kaybı yaşayan kurlardaki erimeyi yavaşlatmak için Brezilya, Çin, Hindistan, Rusya, Güney Afirka, Türkiye ve Malezya üzerinde baskının arttığına değinerek 4 ya da 5 üye ile ortak bir adım atılması halinde 1.2 trilyon dolarlık bir rezervin gündeme geleceği açıklanmıştı. Güney Afrika'da bir anlaşma süreci olmadığı yönünde açıklama gelirken Çin'de anlaşmaya dahil olup olmayacağı belirleyici olacak.

BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) ülkeleri ise daha koordineli olarak 100 milyar dolarlık fon oluşturmayı planladıkları yönünde haberler gelmeye başladı.

Gelecek ay yapılacak olan G20 zirvesi öncesinde 100 milyar dolarlık kısa vadeli baskıyı azaltacak ve istikrarı arttıracak bir fon oluşturulması Çin Merkez Bankası yetkilileri tarafından açıklandı.

Çin Merkez Bankası yetkililerinden Yi Gang'ın açıklamasından BRICS ülkelerinin rezerv düzenleme (CRA) tarafından belirlenecek işleyiş mekanizması ve yönetim yapısı gibi konulara uyum sağlayacaklarını belirtti.

5-6 Eylül'de St. Petersburg'da yapılacak olan G20 toplantılarından anlaşmaya varılacağı açıklanırken, yakın gelecekte fonun lansmanının yapılacağı bilgisi geldi.

Çin'in Renmin Üniversitesi müdürü yardımcısı Zhao Xijub finans piyasalarından yaşanan dalgalanmadan kaynaklanacak olumsuz etkileri azaltmak için önemli bir aracın sunulacağını söyledi. Xijun, IMF ve Dünya Bankası gibi uluslar arası finans sistemlerini ek olarak gündeme alınacak olan fonun etkili olacağını belirtti.

Fonda Çin'in büyük payı oluşturması planlanırken toplama katkı patlarının yüzde 50 geçmeyeceği de gelen bilgiler arasında.

Mart ayıda BRICS zirvesinde fonu başlatma görüşmeleri yapılmıştı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!