100 bin kişiye emeklilik müjdesi

Prim eksiği nedeniyle emekli olamayan 100 bin kişi muradına eriyor. Bu kişilere borçlanma imkanı getiriliyor

100 bin kişiye emeklilik müjdesi

Emekli olabilmek için yıl ve yaş şartlarını tamamlamış ancak prim günü eksiği bulunan kişileri için beklenen müjde geldi, 100 bin kişiye emeklilik yolu açıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, eksik prim gün sayısı nedeniyle emekli olamayanlar için düğmeye bastı. Bakan Faruk Çelik'in gelen talebi değerlendirmek üzere ilgili birime talimat vermesi, büyük sevinç yarattı.

DÜZENLEME YAPILACAK
Eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Sınırlama olmadan, yıl ve yaş şartlarını tamamlamış ama prim günü eksiği kalan herkese bu imkanın tanınması bekleniyor. Çalışmanın tamamlanmasının ardından konuyla ilgili düzenleme hazırlanacak. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle de yıl ve yaş şartlarını yerine getirmiş olanlar geriye dönük borçlanma yoluyla prim eksiklerini tamamlayarak emekli olabilecek.

HEYECAN YARATTI
Emeklilikte prim günü şartına takılan 100 bine yakın kişi bulunuyor. Bakan Faruk Çelik'in bu kişilere emeklilik yolunu açacak talimatı, heyecana neden oldu. Gazetemizi arayan okurlarımız, "Sevincimiz kursağımızda kalmasın. Çalışma bir an önce tamamlanarak
hayata geçirilsin" diye konuştu.

İNŞAATTA KADIN İŞÇİ
KADINLAR inşaatlarda da kalıptan sıvaya, harç yapmaktan duvar örmeye kadar birçok alanda çalışabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) inşaatlarda kadın çalıştırılmasına onay verdi. Türkiye İş Kurumu da (İŞKUR), işe yerleştirmelerde inşaat sektöründe daha fazla kadın istihdam edecek. Son yıllarda kadının işgücüne katılımında rekor artışlar yaşandı. Kadınlarda istihdam artışı son 8 yılda yaklaşık yüzde 43'ü aştı. Kentlerde istihdama eklenen kadın sayısı 250 bini geçti. Kadın istihdamının yüzde 84'ü hizmet sektöründe gerçekleşirken, inşaat sektörü de yeni bir iş kapısı olacak. SGK, çalışan kadın sigortalıları teknik personel değil ise asgari işçilik araştırmasında dikkate almıyordu.

DUVAR USTASI OLACAKLAR
Kadın işçilerin çalıştırılamayacağı işlerin sıralandığı Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği'nin yürürlükten kaldırılmasının ardından hazırlanan genelge ile buna son verildi. İŞKUR tarafından düzenlenen meslek edinme kursları kapsamında kadınlar da seramik, duvar ustası belgesi almaya başladı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!