10 numara kamuflaj

On numara yağ' tüccarı, Esenler Otogarı'na polis baskınından sonra yeni yöntemler geliştirdi. Yağ, su minibüsleriyle otobüslere aktarılıyor.

10 numara kamuflaj

İstanbul Esenler Otogarı'nın altını '10 numara yağ' istasyonuna çeviren ve polisin baskın düzenlediği satıcılar şimdi de yeni yöntemler geliştirdi. Otogarın altında eskisi gibi rahatça dolum yapamayan '10 numara yağ' satıcıları çareyi su minibüslerinin içerisine monte ettikleri yağ tankı aracılığıyla otobüslere aktarmakta buldu.

Radikal gazetesinin haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) düzenlemesine göre patlama, alev alma ve çevre tahribatlarına neden olduğu için akaryakıt haricinde kalan solvent, madeni ve baz yağlar gibi petrol ürünleri ile atık yağlardan elde edilen ürünlerin akaryakıt olarak satışı ve kullanımı yasak. Kullananlara 740 bin lira ceza olmasına rağmen 10 numaranın kullanımı engellenemiyor. Radikal'in gündeme getirmesinden sonra İstanbul Emniyeti Esenler Otogarı'na baskın yapmış ve kaçak akaryakıt istasyonu olarak kullanılan yerleri mühürlemişti. Otogarın altında eskisi gibi rahatça dolum yapamayan '10 numara yağ' satıcıları yeni bir yöntem geliştirdi. Minibüsün içerisine monte ettikleri yağ tankı aracılığıyla yakıt ikmal ediliyor. Minibüsten otobüslere yakıt aktararak yağ dolumu yapan satıcıların metodu ise oldukça ilginç. Dolum yapılacak otobüse sıfır mesafesine kadar yaklaşılıyor ve minibüsün yan tarafında bulunan sürgülü kapı açılıyor. Ardından yağ tankının içerisinden özel yapılmış pompa aracılığıyla otobüslere yağ dolumu gerçekleştiriliyor.

KARI OLDUKÇA YÜKSEK
Depoda 750 ile 1000 lira arasında kâr sağlayan '10 numara yağ'dan otobüsçüler vazgeçemiyor. Durum böyle olunca da yağ satıcıları İstanbul Esenler Otogarı'nı mesken tutmuş durumda. Otogarın alt katlarında yer alan gizli odalar ise '10 Numara' yağ tenekeleri ile dolu. Karanlık olduğu için kimsenin girmediği bu yerlerde depolanan yağlar kamyonet içerisindeki tankın içerisine aktarılıyor.

ÖLÜM SAÇIYOR!
10 numara yağların suç dosyası hayli kabarık. Geçen aylarda yakıt olarak 10 numara yağ üretimi yapan işyerindeki patlama nedeniyle sanayi sitesi savaş alanına dönmüş, 20 kişi yanarak can vermişti. İkinci felaket Giresun'da yaşandı. 44 yolcusu ile İstanbul'dan Trabzon'un Of ilçesine giden yolcu otobüsü Giresun'un Görele ilçesinde yandı. 10 numara yağ kullandığı tespit edilen otobüste 10 kişi yanarak can verdi.

CEZASI: 740 BİN LİRA
Kullananlara ve satanlara 740 bin lira ceza olmasına rağmen 10 numara yağın kullanımı ve satışı engellenemiyor. Nedenlerden biri, düzenlemede yer alan boşluklar. Bir aracın deposunda 10 numara yağ tespit edildiğinde ceza yok. Ceza sadece deposuna dolum yaparken yakalananlara kesiliyor. Radikal'in 28 Ekim'de '10 numara rezalet' manşetinin ardından Esenler Otogarı'na operasyon yapan polis yakıt tankında '10 numara' yağ yakaladığı otobüslere ceza kesememiş, depoları '10 numara' yağ ile dolu olmasına rağmen yolcularıyla seyir almasına izin verilmişti. Operasyonlar neticesinde de Öztürk Ticaret'in sahibi otogar işletmecisi Galip Öztürk'ün akrabası olduğu belirtilen Hüseyin Öztürk ve üç kişi gözaltına alınırken, 201 teneke içinde 2710 litre yağ ele geçirilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!