1 Eylül için gün sayıyorlar

Trabzon'da balıkçılar, yeni av sezonunun başlayacağı 1 Eylül için gün sayıyor.

1 Eylül için gün sayıyorlar

Denizlerde av yasağının başladığı 15 Nisan'dan sonra kıyı balıkçıları  tarafından avlanan balığın az, fiyatının ise yüksek olması nedeniyle tezgahlarda  durgunluk yaşandı.

Kimisi çiftliklerde üretilen kültür balıkları kimileri ise sebze ve  meyve satışına yönelen balıkçılar, tezgahlarının yeniden dolacağı yeni av  sezonundan umutlu.

Moloz mevkisinde balık satışı yapan Turgay Memiş yaptığı açıklamada, 1 Eylül'den sonra Karadeniz ve Trabzon halkının palamuda  doyacağını söyledi.

Bu sene bol palamut beklediklerini dile getiren Memiş, "Şu anda kıyı  balıkçılarının avladığı palamudun tanesini 7,5 ve 8 liradan alıp 10 liradan  satışa sunuyoruz. Pek para da kazanmıyoruz ama vatandaşın balık yemesi için  çalışıyoruz. Vatandaş da gelip balık soruyor. Bizler de vatandaşlar da 1 Eylül'ü  bekliyor." dedi.

Serdar Korkmaz ise palamutların tezgahlardaki yerini almaya  başladığını belirterek, "Şu anda avlanmak yasak olduğu için oltacı dediğimiz  balıkçılar ürün getiriyor. 1 Eylül'den sonra tezgahlarda bol palamut olmasını  bekliyoruz. Tezgahta gören vatandaşlar gelip soruyor, ailedeki kişi sayısına göre  alışveriş yapıyorlar." diye konuştu.

Balıkhanede 60 yıldır balık satışı yapan Mustafa Ayata, yeni sezondan  umutlu olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"İnşallah palamut bu sene bol olacak ama palamut hamsiyi yediği için  hamsi olmaz. Yeni çıkan palamudun tanesini 12,5 ile 15 lira arasında satıyoruz. 1  Eylül'den sonra palamudun tanesini tezgahlarda 2,5 liraya satmayı bekliyoruz."

Eyüp Ertaş da bu sezonun bol ve bereketli olacağını umut ettiklerini  dile getirerek, vatandaşların palamut avını beklediğini, 1 Eylül'den sonra balık  fiyatlarının düşeceğini sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!