Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

1,5 milyon dolarlık kitap!

Samuel Beckett'in el yazmaları 1,5 milyon dolara satıldı.

1,5 milyon dolarlık kitap!

Dünyaca ünlü İrlandalı yazar Samuel Beckett'in ilk romanı Murphy'nin el yazmaları, İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan açık artırmada yaklaşık 1,5 milyon dolara alıcı buldu.

Sotheby's Müzayede Evi'nde yapılan açık artırmada Beckett'in altı çizgili deftere yazdığı notlar ile yaptığı çizimleri Reading Üniversitesi satın aldı.

Üniversite, eserin 500'den fazla el yazmasından oluşan koleksiyona ekleneceğini açıkladı.

Beckett'in arkadaşı Brian Coffey'e verdiği defterler, 1960'larda bir koleksiyoncu tarafından satın alınmıştı.

Sotheby's Müzayede Evi'nin el yazmaları uzmanı Dr. Gabriel Heaton, defterlerin Beckett'in zihninin işleyiş biçimine ışık tuttuğunu söyledi.

Beckett'in "Sasha Murphy" başlığını attığı defterlerde çizimler, Charlie Chaplin ile James Joyce'dan alıntılar ve düzeltmeler yer alıyor.

Heaton, Beckett'in açılış cümlesini sekiz farklı şekilde kurguladığını belirtti.

İlk kez 1938 yılında yayımlanan roman, sevgilisinin ısrarı ile Magdalen Akıl Hastanesi'nde çalışmaya başlayan, hastalardan Endon ile oynadığı satranç oyununu kaybetmesinin ardından ölen Murphy'nin öyküsünü anlatıyor.

Geçen yıl romanın ilk baskılarından biri 18 bin dolara satılmıştı.

Deneysel edebiyat ile absürt tiyatro akımının en önemli isimlerinden Beckett, 1969 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü. Eserleri çok sayıda dile çevrilen Beckett'in Türkçe yayımlanan kitapları arasında "Godot'yu Beklerken", "Malone Ölüyor", "Sıradan Kadınlar Düşü" ve "Aşksız İlişkiler" bulunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!