1.3 milyon çalışana ikinci maaş geliyor

Çalışanlara ikinci emekli maaşı yolunu açan ve 3'lü teşvik sağalyan otomatik BES'e, 1 Ocak'ta belediyelerdeki ve 50-100 çalışanlı işyerlerindekileri personel de katılacak

1.3 milyon çalışana ikinci maaş geliyor

BU yılın başından itibaren uygulanan Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılım büyüyor. 45 yaş altındaki çalışanların sisteme kademeli katılımı yeni yılda da devam edecek. Bu kapsamda 1 Ocak'tan itibaren KİT'ler, mahalli idareler ve 50-100 çalışanı bulunan özel sektör sisteme katılacak. Söz konusu grupla otomatik BES sistemine yaklaşık 1.3 milyon çalışan daha dahil olacak. 10-50 çalışanı olan özel sektör de 1 Temmuz'da sisteme katılım sağlayacak.

BRÜT MAAŞIN YÜZDE 3'Ü

Sisteme yeni girecek çalışanlardan da brüt maaşın yüzde 3'ü kadar BES kesintisi yapılacak. Çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına, yüzde 25 teşvik verilecek. 2 aylık cayma süresi sonrasında sistemde devam edenlere de ek bin lira tutarında devlet katkısı sağlanacak. Ayrıca emeklilik halinde hesabındaki birikimi aylık olarak alacaklara, birikiminin yüzde 5'i kadar ilave katkı verilecek.
.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!