Kadınlar için riskli 3 jinekolojik kanser

1 2 3 4 5 6 »
Kadınlar için riskli 3 jinekolojik kanser

Enfeksiyonlardan miyomlara üreme sağlığını tehdit eden farklı hastalıklar var ancak kanser, yarattığı ciddi sonuçlar nedeniyle en önemli hastalıkların başında geliyor. Erken dönemde teşhis edilmeyen jinekolojik kanserler de ciddi hayati riskler taşıyor. İşte kadınları tehdit eden 3 jinekolojik kanser...

Kadın Hastalıkları ve Doğum /Jineonkoloji Uzmanı Prof.Dr. İlkkan Dünder, jinekolojil kanser türleri ve erken tanı yöntemleri hakkında toplumda yeterli farkındalığın olmadığına dikkat çekti. İşte bu yüzden 20 Eylül Jinekolojik Kanserler Farkındalık Günü'nün önemli bir adım olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Üreme organlarının sağlığına yönelik dikkat edilen dönemler, genellikle kadının ilk adetini görmesi, cinsel yaşamının başlaması ya da anne olmaya hazırlanması diyebiliriz. Daha sonra bu ilgi çeşitli nedenlerle kayboluyor. Bilgi eksikliği önemli bir neden ama bazen de doktora gitmekten utanma gibi nedenler de bu kanserlerin erken teşhisini geciktiriyor. Oysa bu hastalıkların erken teşhisi, tedavi başarısını artıran en önemli faktörlerin başında geliyor."

Kategori: Haber 19 Eylül 2019, 13:45
İstanbul Fatih'te kendini marketin tuvaletine kilitledi!
İstanbul Fatih'te kendini marketin tuvaletine kilitledi!

88 8