Yeni Türkü Konseri

22 Şubat 2014, 20:30 Tayyare Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Türk pop müziğinin en eski isimlerinden Yeni Türkü, 22 Şubat'ta Tayyare Kültür Merkezi'nde sizlerle

Topluluk 1979 yılında ilk albümleri Buğdayın Türküsü'nü LP formatında çıkardı. Bu albüm topluluğun ilk dönemi olarak değerlendirilebilir. Sonrasında topluluğa Murat Buket, Tuğrul Bayrak, Eftal Küçük ve Tuncer Tercan katıldı. Topluluğun asıl çıkışını sağlayan ikinci albümleri olan Akdeniz Akdeniz 1983 yılında piyasaya çıktı ve grup Türkiye çapında tanındı. 1983'ün ikinci yarısında Film Müzikleri ve 1985'te Çekirdek Sanat Evi Resitali albümleri piyasaya çıktı. Bu yılın sonunda toplulukta bağlama çalan opera sanatçısı Tuncer Tercan ve buzuki, kemençe ve gitar çalan Eftal Küçük Yeni Türkü'den ayrıldı. Ayrılanlardan Eftal Küçük, aynı yıl Tolga Çandar, Erkan Oban ve Bahadır Suda'yla birlikte özgün müzik topluluğu "Çağdaş Türkü"yü kurdu ve bu toplulukla 1986'da "Bekle Beni" ve 1987'de "Delikanlıya" adlı albümleri yaptı. 1987 sonunda topluluğun dağılmasıyla asıl mesleği olan elektrik-elektronik mühendisliğine döndü ve 1987'de EMT mühendislik firmasını kurdu.

1999'da Yeni Türkü, Yeni albümünü çıkardı. Topluluk, gitarda ve solo vokalde Derya Köroğlu'dan, klavyeli çalgılarda Erkin Hadimoğlu'ndan, basta Raci Pişmişoğlu'ndan, klasik kemençede Furkan Bilgi'den, udta Fatih Ahıskalı'dan, davulda Erdinç Şenol'dan oluşuyordu. Yeni Türkü'nün sahne performansının doruğa ulaştığı bu dönemde topluluk Türkiye'de yılda ellinin üzerinde konser verirken, son 10 yılda sadece ABD'nin otuz iki eyaletinde 100den fazla konser vermişti. 2001'de flüt ve saksafonda Serdar Barçın, 2006'da davulda Bahadır Tanrıvermiş, 2007'de bas gitarda Sezer Alemdar topluluğa katılırken adı geçen tarihlerden 2006'da Raci Pişmişoğlu ve Erdinç Şenol topluluktan ayrıldı.

Yeni Türkü'nün, "Buğdayın Türküsü", "Film Müzikleri", "Çekirdek Sanat Evi Resitali" ve "Yeni" albümleri ile "Telli Telli (Remixes)" teklisi dışındaki tüm kayıtları 2003'te Koleksiyon, 2004'te Koleksiyon 2, 2006'da Koleksiyon 3 ve 2008'de Koleksiyon 4 adlarıyla bir araya getirilerek DMC (Doğan Music Company) tarafından tekrar yayımlandı.

Yeni Türkü 2012 yılında, Şimdi ve Sonra adını taşıyan yeni bir stüdyo albümüyle dinleyicilerinin huzuruna çıktı. 10 şarkıdan oluşan yeni albümde çoğunluğu Derya Köroğlu bestesi olmakla birlikte Manos Loizos, Stelios Fotiadis, Erkin Hadimoğlu'nun isimleri müziklerde yer alıyor. Şarkıların sözlerinde ise geniş bir kadro mevcut; Can Yücel, Yılmaz Erdoğan, Cengiz Onural, Meral Özbek, Ümmüşen, Funda Çetin, Turgay Fişekçi ve Derya Köroğlu. Özel kapak tasarımı ile dikkat çeken Şimdi ve Sonra albümü öncesinde gruba ud ve kanunda Timur Sarıca katılıp Fatih Ahıskalı ayrılmıştır.