UKLA Gençlik ve Çocuk Tiyatrosu başlıyor

14 Aralık 2013 Nazım Hikmet Kültürevi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
UKLA İngilizce Gençlik ve Çocuk Tiyatrosu ilk oyunu 'The Kitchen' ile karşınızda.

Oyun, Londra'da bir restoranın mutfağında çalışan bir Türk kızının yaşamından kesit sunuyor.

Türkiye'den İngiltere'ye tiyatro eğitimi almaya giden Yasemin, ek iş olarak bir restoranda şef yamağı olarak çalışmaktadır. Şef ve yardımcısının hastalanıp işe gelemediği bir gün Yasemin, hem siparişlerle hem de restorandaki insanlarla tek başına uğraşmak zorunda kalır. Bir yandan da ertesi gün gireceği tiyatro seçmelerine hazırlanmaya çalışır. Ancak mutfağı tek başına idare etmenin zorluklarına, tiyatro seçmelerini yapacak olan tiyatro profesörünün restorana gelmesi de eklenince, gün Yasemin'in hiç beklemediği bir hal almaya başlar.

Oyunun ana karakteri, İngilizce konuşulan yabancı bir ülkede tek başınadır ve hedeflerine ulaşmak için dil her şeydir. Bu zorluğu ancak kendine güvenle aşabilecek ve hedeflerinden şaşmamanın mükafatlarını da zamanla alacaktır.

Tiyatro ResimleriYabancı dil öğreniminin tartışılmaz bir gereklilik olduğu günümüzde, her yaştan dil öğrencisine hitap edecek bir oyunu İngilizce ve Türkçe olarak sahneleyen UKLA İngilizce Gençlik ve Çocuk Tiyatrosu, dil öğrenimine karşı motivasyonu arttırmayı temel hedef olarak benimsemiştir.

Oyun keyifli bir seyirlik sunarken bir yandan da, İngilizcenin farklı aksan ve düzeylerde, yaşamın içinde ve canlı kullanımına bir örnek sunmaktadır. İngilizce bir oyunu izliyor ve anlıyor olmak öğrenme sürecini sıradan olmaktan kurtarıp daha verimli bir hale getirir. Öğrenciler farklı kaynaklarda karşılarına çıkan hedef dili kullanan karakterlerle kendilerini özdeşleştirmeleri oldukça güçtür. Oysa karşılarında canlı olarak gördükleri kişilerin konuşmalarını, hareketlerini, mimiklerini daha iyi analiz edip anlayınca, içselleştirmeleri daha kolay olacak ve zihinlerinde daha kalıcı bir yer edinecektir.

Asıl olan iletişimdir. İletişim bir zorunluluk, hedeflerimize ulaşmak için olmazsa olmaz bir araçtır. İletişim olanaklarımız geliştikçe, kişisel olanaklarımız zenginleşecek ve dünyamız değişecektir. Yabancı dil öğrenimi sadece bir ders olarak görmeyip, hayatın bir parçası haline getirmek, gelecekte yaşamları değiştirebilecek önemli bir etken olduğunu fark etmek, öğrenimin başlıca motivasyon kaynağıdır.

UKLA İngilizce Gençlik ve Çocuk Tiyatrosu'nun amacı, tiyatro sanatının gücünü kullanarak, seyircisini farklı kültür ve yaşamlarla tanıştırmak, dil öğrenmek için daha uzun süreli bir motivasyon sağlamaktır.

Yaklaşan Etkinlikler

Bursa’da önümüzdeki günlerde düzenlenen etkinliklere ulaşın