Üçge Perakende Söyleşileri devam ediyor

07 Ekim 2013
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Üçge'nin çalışanlarına, müşterilerine ve sektördeki diğer firma ve kurumlara yönelik organize ettiği, sektörle ilgili konularda alanında uzman kişilerin aktarımda bulunduğu bir platform olan Perakende Söyleşileri ile Üçge, "sektörün bilgi kaynağı ve rehberi" misyonunu sürdürüyor.

Üçge Akademi, Perakende Söyleşileri'nde bu ay, Dale Carnegie Türkiye Genel Müdürü, Dr. Çağlayan Bodur'u, konuk etti.

Liderlik: Yatırımın Geri Dönüşü
Üçge Akademi çatısı altında, Üçge BOSB Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen " 'Liderlik' Yatırımın Geri Dönüşü" başlıklı sunumuyla, Dr. Çağlayan Bodur, değerli paylaşımlarda bulundu. Bugüne kadar çok sayıda saygın kurumda, 2 bin günden fazla, liderlik, yöneticilik, etkili konuşma, finansal yönetim, kurumsal yönetim, kişisel gelişim, satış  konularında eğitim vermiş, moderatörlük, danışmanlık, koçluk yapmış ve bu kapsamdaki projelere liderlik etmiş olan Dr. Çağlayan Bodur, liderliği " Takım amaçlarına ulaşmak için, insanları yönlendirmektir" diye tanımlarken, yönetici ve lider arasındaki farkları anlattı.

"Sistemi Yönet, İnsanları Yönlendir."
Özellikle "Y Kuşağı" olarak tanımlanan, 1980 sonrası doğanların iş dünyasında daha fazla yer almaya başlamasıyla "Liderlik" kavramının daha da önem kazandığını dile getiren Bodur: "Y Kuşağı, kendi özel hayatına ve kişisel alanına çok önem veriyor. Emir almak yerine, doğru yönlendirmeyi ve motive edilmeyi bekliyor." diye belirtti. "Sistemi yönet, insanları yönlendir" diyen Bodur, sadece Y kuşağı için değil, tüm çalışanlar için, çalışan bağlılığın büyük ölçüde doğru liderlikle sağlanabileceğini ifade ederken, çalışan bağlılığın bir kuruma geri dönüşünün neler olabileceğini rakamlarla gösterdi. Firmasına bağlı bir çalışanın, bağlılık duygusu bulunmayan bir çalışana oranla 3 kat daha verimli olduğunu dile getirirken, yeni fikir üretme oranının ise 20 kat daha fazla olduğunu ifade etti.

Çalışanlar Ne İstiyor?
Çalışan motivasyonun temel şartının yönetici ile pozitif ilişki olduğunu vurgulayan Dr. Bodur, takdir edilme ve eğlenceli bir çalışma ortamının önemini dile getirirken, ücretlerin çalışan motivasyonun sadece küçük bir oranda etkilediğini ifade etti. "Takdir edilmek, geribildirim almak, güvenmek, dahil olmak ve açık bir kariyer yolu" etmenlerinin ise tüm çalışanların temel beklentileri arasında olduğunu anlatan Dr. Bodur,  performans engellerinden de bahsederek, bunların üstesinden nasıl gelineceği ile ilgili ipuçları verdi.
Sunumunun sonunda katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan Dr. Çağlayan Bodur'a, Üçge adına plaketini Elsisan Yönetim kurulu Başkanı Abdullah Bayrak, hediyesini ise Hadim Gıda Genel Müdürü ve Perder Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gürel verdi. 

Bilgi İçin:Güneş Yalçınkaya İlker
Halkla İlişkiler Uzmanı
Public Relations Specialist
Üçge Mağaza Ekipmanları A.Ş.
T: + (90) 224 280 00 00
F: + (90) 224 280 00 80
E: gunesilker@ucge.com

: www.ucge.com