Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni Bursa

23 Temmuz 2016 - 24 Temmuz 2016
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni, 23-24 Temmuz'ta Bursa'nın Keles ilçesindeki Kocayayla'da yapılacak

Bursa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonunun organizasyonuyla Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek Türk Dünyası Spor Oyunları Şöleni, 23-24 Temmuz'ta Keles ilçesindeki Kocayayla'da yapılacak.

5 bin yıllık geçmişe sahip tarihi spor oyunları gerçekleştirilecek.

Ecdadın yüzlerce yıldır barış ve savaş dönemlerinde zinde kalmak için oynadıkları spor oyunlarından örneklerin sunulacağı şölende, mangala (köçürme), dokuz taş, satranç, alış (kemik) atma gibi stratejik akıl oyunlarından da örnekler yer alacak ve iki gün süreyle isteyen katılımcılara uygulamalı dersler verilecek.

Şölende dört nala giden at üzerinde oğlak kapma oyunu olarak bilinen "Kök Börü Oyunu", kuşak, aba ve Moğol güreşleri, rahvan biniciliği, atlı güreş, at üzerinde akrobasi, atlı okçuluk, ok atma, mızrak atma, kılıç oyunu, cirit oyunu gibi spor oyunlarını yanı sıra ip çekme, çelik-çomak gibi eğlenceli oyunlar da sergilenecek.

Özellikle Van Erciş'e bağlı Ulupamir ve Kırgızistan'a bağlı Çolpanata'dan gelecek olan Kırgız sporcular at üzerinde görsel şovlar yapacak.

16 Türk devletini temsilen 16 çadırın kurulacağı şölene Kırgız, Özbek, Türkmen, Moğol, Afgan, Kazak ve Tatar sporcuların yanı sıra soydaş ve göçmen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacak.