Tuncay Yılmaz Bursa Konseri

22 Aralık 2016, 20:00 Atatürk Kongre Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
BBDSO, 22 Aralık 2016 Perşembe akşamı gerçekleştireceği "İsmet İnönü anısına" başlıklı konserinde, A.Vivaldi ve J.Haydn'ın eserleri ile seyirci karşısına çıkıyor.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı Öğretim Üyesi, Orkestra şefi Burak Tüzün'ün yöneteceği konserde, A.Vivaldi'nin mevsimleri müziği ile anlattığı ünlü eseri "4 Mevsim" Konçerto dizisi ünlü Keman sanatçısı Tuncay Yılmaz'ın usta yorumu ile Bursalı sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Konserin ikinci yarısında ise J. Haydn'ın "Oxford" başlıklı 92. Senfonisi seslendirilecek.                                                                        

Andre Gertler Keman ekolünün günümüz temsilcilerinden ve solist kemancılarından biri olarak, uluslararası başarılarıyla tanınan Tuncay Yılmaz, 1996 yılında "T.C. Kültür Bakanlığı Keman Solist Sanatçısı" olmuştur. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nda "Akademi İksev Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı"nı da başlatmış olup aynı zamanda 'Arkas Trio' keman sanatçılığını ve koordinatörlüğünü de yürütmektedir.

4 Mevsim konçerto dizisinde mevsimleri tasvir eden Vivaldi, bu eserinde tümüyle Bahar havasını yansıtmıştır. Sonradan eserine açıklayıcı olarak İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış başlıklı dört de sone eklemiştir. Böylece Vivaldi, dört mevsim eseriyle müzik tarihinde ilk kez programlı bir eser yaratan besteci olmuştur. 

Haydn, 92. Senfonisini sıcak bir temmuz gününde kendisine "Doktor" ünvanı veren Oxford üniversitesi için bestelemiştir. Haydn'ın Oxford üniversitesinde doktor unvanı verildiği törende eserleri sayılmış, dinleyicilere anlatılmış ve alkışlarla bu ünvan verilmiştir.