Titanic Bursa'da hayat buluyor

11 Mayıs 2017, 20:00 Atatürk Kongre Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Konserde Hollywood film müziklerinden oluşan, Titanik'ten Fantasia'ya kadar uzanan geniş ve farklı bir repertuar sergilenecek.

Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi, orkestra şefi Dağhan Doğu'nun yöneteceği konserde Vokal sanatçısı Seran Bilgi ile Keman sanatçısı Sevil Ulucan solist olarak yeralıyor. Konserin ilk yarısında BBDSO, Keman sanatçısı Sevil Ulucan'a eşliğinde Cinema Paradiso'dan aşk temasını, Schindler List filminin ana temasını, "Scient of a woman" filminden Carlos Gardel'in unutulmaz tangosu Por una Cabeza'yı seslendirecek. İlk yarıda ayrıca BBDSO, Star Wars'tan İmparator Marşını ile Fantasia 2000'den Ateş Kuşu (Doğa ana) adlı bölümünü seslendirecek. 

FANTASİA 2000 SİNEMA TARİHİNDE DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİ! 

Bundan 60 yıl önce klasik müzikle animasyon tekniğini birleştiren orijinal FANTASIA gösterime girdiğinde, sinema tarihinde büyük bir devrim gerçekleşmişti. Walt Disney, o zamana dek görülmemiş bir kalitedeki müziksel ve görsel estetiği bir arada, uyum içinde izleyiciye sunmuştu. Disney, beğeniler değişip teknik olanaklar arttıkça filmin de revizyona uğramasını istemiş, 1999 yılında teknolojik gelişimle yeniden devrim yaratmış ve yıllar sonra yeniden Fantasia'yı başarıyla beyazperde'ye taşımıştır. Çok sayıda yönetmen, ressam, seslendirme sanatçısı ve besteci, bu görkemli sanat eserinde bizi estetik hazzın ve klasik müziğin zirvesine taşımak için bir kez daha buluştular.

11 OSCARLI "TITANIC", BBDSO İLE YENİDEN HAYAT BULUYOR!

Konserin ikinci yarısında BBDSO, en iyi müzik dahil 11 dalda oscar ödülü kazanan, yönetmenliğini James Cameron'un yaptığı TITANIC filminin müziklerini vokal sanatçısı Seran Bilgi'nin büyülü sesi eşliğinde seslendirecek. Seran Bilgi, vokal çalışmalarına Viyana'da, ünlü müzikal sanatçılarının koçluğunu yapan kendisi de Berlin Operası'ndan emekli  tenor ve müzikal sanatçısı Gordon Bovinet ile devam etmektedir. Konserde seslendirilecek film müziklerinin düzenlemeleri, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası keman sanatçısı Yusuf Yalçın'a aittir.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium'un katkılarıyla 11 Mayıs 2017 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecektir. 

Yaklaşan Etkinlikler

Bursa’da önümüzdeki günlerde düzenlenen etkinliklere ulaşın