"Şeytanın Kemancısı" Roby Lakatos Bursa'da

17 Nisan 2014, 20:00 Atatürk Kongre Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
  • Video
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın haftalık olağan konserinde, Şeytanın kemancısı olarak anılan keman virtüözü Roby Lakatos ve Topluluğu, sahnede olacak.

Orkestra şefi Ender SAKPINAR'ın yöneteceği konser,17 Nisan 2014 Perşembe akşamı saat 20:00 de Bursa Merinos Atatürk Kongre Ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

Roby Lakatos, 1965 yılında "Çingene Kemancıların Kralı" olarak kabul edilen Janos Bihari'nin soyundan gelen efsanevi bir müzisyen ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocuk yaşta müzikle tanışan sanatçı, 9 yaşında ilk konserini bir çingene topluluğu ile birlikte birinci kemancı olarak verdi. Sanatçının müzisyen kimliği, hem ailesinin yanında hem de 1984 yılında klasik keman alanında birincilik ödülünü kazandığı Béla Bartók Budapeşte Konservatuarı'nda gelişti. Sanatçı, topluluğu ile birlikte 1986 ile 1996 yılları arasında Brüksel'de düzenli olarak sahneye çıktıkları "Les Atéliers de la Grande Ile" gece kulübünde seyircilerin sevgisini kazandı. Vadim Repin ve Stéphane Grappelli ile ortak çalışmalara imza atan sanatçı, Brüksel'deki kulübü sık sık ziyaret eden Sir Yehudi Menuhin'in de hayranlığını kazandı. Lakatos, 2004 yılının Mart ayında Londra Senfoni Orkestrası'nın düzenlediği ve Maxim Vengerov'un da katıldığı "Keman Dâhileri" festivali kapsamında orkestra ile birlikte gerçekleştirdiği konser ile büyük övgü aldı.

Sahnede topluluğuyla birlikte yer alacak Roby LAKATOS'un grubunda, Lászlo Bóni, ikinci keman. Sazının virtüözü bir müzisyen. Kalman Cseki,  toplulukta piyano çalıyor.Jeno Lisztes, cymbalon çalıyor.Daha dört yaşındayken Agnes Székely' den klasik cymbalon dersleri aldı.On iki yaşında Racz Aladar Cymbalom yarışmasını kazandı. Sonra Budapeştede Franz Liszt Music Academy' de 2005 yılına kadar okudu.Laszlo Balogh, Gitar çalıyor. Ama ilk sazı cymbalon olan sanatçı, 12 yaşından sonra gitar çalmaya başladı. Eğitimini "Franz Liszt Music Academy" de yaptı.Làszlo  Lisztes, kontrbas çalıyor. Başlangıçta piyanoya yöneldi. 9 yaşında "Toth Aladar academy" ye, girerek kontrbass eğitimini sürdürdü. Eğitmeni Lajos Duduj idi. Daha sonra Bela Bartok Academy' ye  başladı ve Istvàn Lukàcshàzi 'den eğitim aldı.

Orkestra şefi Ender SAKPINAR'IN Yöneteceği Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası,Roby LAKATOS ve Topluluğu ile birlikte,  Fransız şansonları, Rus şarkıları ve Çigan ezgilerinden oluşan eserler seslendirecek.İzleyenlerin parmak ısıracağı konserde, Bursa'lı müzikseverler unutulmaz bir gece yaşayacak.

Yaklaşan Etkinlikler

Bursa’da önümüzdeki günlerde düzenlenen etkinliklere ulaşın