Senfoni'den çocuklara ve büyüklere neşeli konser

24 Nisan 2014, 20:00 - 25 Nisan 2014, 20:00 Atatürk Kongre Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında ,Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ortaklaşa konser verecek.

Başarıları ile adlarından sıkça söz ettiren genç piyanistlerimizden Başar Can Kıvrak ve Orçun YILDIRAN, çocukların çok sevdiği Camille Saint-Saens'ın  "Hayvanlar Karnavalı"nı iki gün üst üste seslendirecek. Bu muhteşem hikâyeyi anlatacak kişi ise,Bursa Devlet Titarosu sanatçısı Ali Volkan ÇETİNKAYA. Orkestra şefi Samra GULAMOVIC'ın yöneteceği konser,24 Nisan 2014 Perşembe akşamı saat 20:00 de Bursa Merinos Atatürk Kongre Ve Kültür Merkezinde 25 Nisan 2014 Cuma akşamı saat 20:00 de U.Ü.Devlet Konservatuvarı Konser Salonunda gerçekleştirilecek.

  Konserde seslendirilecek eserlerden ilki Camille Saint-Saëns'a ait "Hayvanlar Karnavalı".Klasik müzik tarihinin harika çocuklarından Camille Saint-Saëns'ın kendisine Fransa'nın Mozart'ı yakıştırması yapılmıştır. "Hayvanlar Karnavalı" Saint-Saëns'nın en çok bilinen eseridir. İlginç olan ise bestecinin, ilk iki seslendirilişinin ardından, hayattayken bu eserin yayınlanmasını ve çalınmasını yasaklamasıdır. Bunun nedeni de eserin, Saint-Saëns'nın "ciddi besteci imajına" zarar vereceği düşüncesi olmuştur. "Hayvanlar Karnavalı"nın tamamı, ilk kez halk önünde, bestecinin ölümünden sonra 25 Şubat 1922 tarihinde çalınmıştır.

"Hayvanlar Karnavalı", iki piyano ve küçük orkestra için yazılmış olup çeşitli hayvanları anlatan 14 bölümden oluşmaktadır. Amerikalı şair Ogden Nash'in eser için yazdığı sözler, genellikle orkestra eşliğinde, bir anlatıcı tarafından okunmaktadır.

"Hayvanlar Karnavalı"adlı eseri seslendirecek Solistlerden Başar Can KIVRAK Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano bölümünden Gülnara Aziz'in öğrencisi olarak 2008 yılında mezun oldu. 2005 Nisan ayında Sofya'da düzenlenen 2. Uluslararası Genç Virtüözler Piyano Yarışmasında "Grand Prix" (Büyük ödül) kazandı.

Aynı eserin bir diğer solisti Orçun YILDIRAN 2009 yılında Pera  Müzik Festivali kapsamında düzenlenen Uluslararası Piyano Yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü.Genç piyanist Avusturya-Unıversitat Mozarteum Salzburg Müzik Okulu'nda ,Prof.Claudius TANSKİ'nin öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.

   Eserde "Anlatıcı"olarak yer alan Tiyatro sanatçısı Ali Volkan ÇETİNKAYA, dinlemesi ve hayal etmesi çok eğlenceli bu yapıtıda, çocuklarla birlikte yetişkinleri de, ormanda müziğin eşlik ettiği bir yolculuğa çıkaracak. Ali Volkan ÇETİNKAYA Atatürk Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Ana Sanat dalından 2002 yılında mezun oldu. Sanatçı 2011 yılından beri,  Bursa Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu olarak görev almaktadır.

  Konserde seslendirilecek bir diğer yapıt klasik dönemin ünlü Avusturyalı bestecisi Joseph HAYDN 'nın "Oyuncak Senfonisi".Süprizlerle dolu eserde, oyuncak enstrumanların çok eğlenceli bir şekilde kullanıldığını görecek olan izleyiciler, keyifli ve neşeli anlar yaşayacak.

  Bu neşeli ve sıradışı konseri  yine alışagelmişin dışında bir  kadın  orketra sefi yönetecek. Bosna Hersek doğumlu Samra GULAMOVİC 2008'den beri Saraybosna Filarmoni Orkestrası Müdürlüğü ve Saraybosna Ulusal Tiyatro Balesi orkestra şefi olarak çalışmaktadır.

Yaklaşan Etkinlikler

Bursa’da önümüzdeki günlerde düzenlenen etkinliklere ulaşın