Sahnede Alman ve İtalyan romantizm rüzgarları esecek

08 Mayıs 2014, 20:00 Atatürk Kongre Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrasının ,2013-2014 yılı konser sezonu sona ermek üzere iken , romantik döneme damgasını vurmuş üç ayrı Alman bestecinin eserlerini, Bursalı müzikseverler dinleme fırsatı bulacak.

Adından büyük övgülerle bahsedilen genç Viyolonsel sanatçısı Benedict KLOECKNER ,  bir gecede iki ayrı bestecinin eserini seslendirecek.R. SCHUMANN ve R.VOLKMANN 'ın Viyolonsel Konçertolarının  seslendirileceği gecede, BBDSO ikinci yarıda İtalyan şef Alessandro CEDRONE yönetiminde F. Mendelssohn'un  4 numaralı "İtalyan" senfonisini icra edecek.Bu romantik konser 08 Mayıs 2014 Perşembe akşamı saat 20:00 de Bursa Merinos Atatürk Kongre Ve Kültür Merkezinde gerçekleşecek.

Klâsisizm'de en yüksek sanat plastik sanatlar olduğu gibi, romantizmde de müziktir. Çünkü müzik doğrudan doğruya ruha, duyulara hitap eder, mutlakı düşündürmeden sezdirir, romantik özleyişimizi tatmin eder.Bu doğrultuda Alman romantik besteciler bu döneme damgasını vurmuşlardır ve Romantik dönemde kalıcı izler bırakmışlardır.Klasik müzik repertuarının önemli örneklerininin seslendirileceği konser akşamında müzikseverler bir kere daha müziğin evrenselliğini tadacaklar.

   Konserin solisti Benedict KLOECNER hakkında,1945'ten sonra dengeli haberciliğiyle, dünyanın en ciddi ve saygın gazetelerinden biri kabul edilen, Kremlin'den Beyaz Saray'a kadar dünyanın bütün önemli başkentlerinden düzenli bir okur kitlesi olan Alman gazetesi Neue Zürcher Zeitung şöyle demiştir.

"Dinleyicilere sadece mükemmel bir ses uyumu sergilemenin dışında,hayret edici şekilde zahmetsiz ve fevkalade zarafet içinde bir çalıcılık sunan ince elli hassas çelist"
1989 doğumlu Benedict KLOECNER  Bratislava Avrupa Yayın Birliği,  Berlin'deki Grand Prix Emanuel Feuermann'ın viyolonsel yarışması,  Zürih Animato Uluslararası Solist Yarışması ve Verbier Festivali "Nicolas Firmenich Ödülü" gibi uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı.Michael SANDERLING yönetiminde Alman Yaylı Filarmoni Orkestrası ile kaydetmiş olduğu Schumann viyolonsel konçertosu uluslar arası basında adından oldukça söz ettirdi.Başarılı solist Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte iki konçerto birden seslendirecek.ilk önce  R.SCHUMANN  La minör viyolonsel konçertosunu ve ardından Bursada ilk defa seslendirilecek olan R.VOLKMANN'ın Viyolonsel konçertosunu seslendirerek,büyük bir performans sergileyecek.
  Konseri yönetecek olan konuk  İtalyan şef Alessandro CEDRONE, 2012 yılının ocak ayından bu yana Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde orkestra şefi ve müzik direktörlüğü görevini sürdürmektedir. 2007-2012 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde sergilenen G.Donizetti-RITA, Wolf-Ferrari, SUSANNA'nın SIRRI, C.İdiz-TÖRE(bale), G.Puccini-MANON LESCOUT/TOSCA/TURANDOT, G.Verdi-AIDA/MACBETH/RIGOLETTO, G.Donizetti-DON PASQUALE, G.F.Handel-TAMERLANO, G.Rossini-LA CAMBIALE di MATRIMINO eserlerinde orkestra şefliği yapmış olan CEDRONE yorumu ile Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, konserin ikinci yarısı, " F. Mendelssohn'un  4 numaralı "İtalyan" senfonisini icra edecek.Bestelenmesi 1833 yılında Roma 'da tamamlanan İtalyan romantizminin hakim olduğu eser, son bölümde İtalyan halk dansı olan "sartarello" ritminin canlı hareketliliği içinde, fırtınayla sona erecek.