Sabri Ülker Bilim Ödülü 2014

05 Kasım 2013 - 01 Mart 2014
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı (SÜGAV) bünyesinde bu yıl ilk kez düzenlenen Sabri Ülker Bilim Ödülü ile gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam alanlarındaki bilimsel araştırmalarıyla fark yaratmaya aday bir kişi 100 Bin TL'lik ödülün sahibi olacak.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı (SÜGAV) temel misyonlarından biri olan araştırma ve eğitim programlarının desteklenmesi hedefi doğrultusunda hayata geçirilen Sabri Ülker Bilim Ödülü, akademi, endüstri ve araştırma enstitülerindeki bilim insanlarını teşvik etmeyi ve bu sayede toplum sağlığına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı; TC. Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi'nin birlikte yürüttüğü Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 verilerine göre Türkiye de beslenme kaynaklı problemlerin halen ciddi bir sağlık sorunu olduğunun, ayrıca 0-5 ve 6-18 yaş grubu çocukların yaklaşık %50'sinin bu sorunlardan bir biçimde etkilendiğinin özellikle altını çiziyor.

Bu gerçeklerden yola çıkan SÜGAV, Bilim Ödülü araştırma konusunu gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam olarak belirlerken sunulacak projelerin toplumun beslenme ve sağlıklı yaşam biçimlerini teşvik eden, görülür bir fayda sağlayan ve uygulanabilir olmasını temel kıstas olarak açıklıyor.

Tüm araştırmacılara açık olan yarışma kapsamında başvurular, SÜGAV'ın belirleyeceği medya ve sanayi kuruluşu temsilcilerinden oluşan beş kişilik bir kurul tarafından değerlendirilecek.

Son başvuru tarihi 1 Mart 2014 olarak belirtilen Sabri Ülker Bilim Ödülü Yarışması'nda  kazanan proje ise Nisan 2014 içinde açıklanacak.

Yarışmaya ilişkin daha ayrıntılı bilgi  http://sabriulkerbilimodulu.org/ adresinden edinilebilir.

Yaklaşan Etkinlikler

Bursa’da önümüzdeki günlerde düzenlenen etkinliklere ulaşın