Öykü Gürman konseri

24 Nisan 2015, 21:00 Hayal Kahvesi Bursa
İzleyici Kitlesi

18 yaş ve üzeri için uygun

  • Etkinlik Detayları
Bu yılın başında çıkardığı son albümü "Rüya Bitti" ile geri dönen Öykü Gürman, 24 Nisan'da Hayal Kahvesi Bursa sahnesinde...

İnternette yayınlandığı andan itibaren milyonlarca insan tarafından tıklanarak, büyük bir fenomene dönüşen "Evlerinin Önü" şarkısı ile 2007 yılında Öykü Gürman bir anda Türkiye'nin gündemini yerleşti. Dijital platformlarda beklenmedik başarı yepyeni bir dünyanın kapılarını açmalarını sağladı. 20 milyonun üzerinde izlenen video klipleri ikizi Berk Gürman'la bambaşka bir müzik kültürünün türk toplumunu tarafından hızla kabul görmesini sağlayarak, cesur ve yenilikçi tavırları listelerde bir numara yaptı.

İstanbul doğumlu Gürman, müzik eğitimine küçük yaşta başladı. 2001 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesi'nden mezun oldu. Cihat Aşkın'dan özel keman dersleri aldı. Bu süre içinde gerek keman gerekse solist olarak okul konserlerinde aktif roller aldı. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarını kazanarak müzik eğitimine keman ve şan dersleri alarak devam etti.

Konservatuar'da Erol Uras ile şan, Alaaddin Yavaşça ile repertuvar, Faris Akarsu ile müzikal çalıştı. Çeşitli flamenco topluluklarında, okul orkestralarında solist olarak birçok performanslar sergiledi. 2007 yılının Aralık ayında ikiz kardeşi Berk Gürman ile" Kısmet" albümü yayımlandı. Aynı yıl Kral Tv'den "yılın en iyi çıkış yapan grubu", Magazin Gazetecileri Derneğinin "yılın en iyi çıkış yapan yorumcusu" Radio N101 "en iyisi sizsiniz" ödülünü aldı. 2008 yılında Evlerinin Önü Boyalı Direk şarkısı ile Hürriyet Altın Kelebek ödülünün sahibi oldu. 2008 yılında TRT1 ekranında sunduğu "Boyalı Direk" isimli müzik programı büyük beğeni topladı. 2009 yılında yine Berk Gürman ile "İki Arada" albümü yayımlandı. Türk ezgilerini flamenko müziğiyle yorumlayan Öykü Gürman, 2010 yılında kendi bestelerinin de yer aldığı ilk solo albümünün hazırlıklarına başladı. Kariyerinin ilk solo albümü "Bir Başka" 2011 yılında Pasaj Müzik etiketiyle yayımlandı. Bu süreç içerisinde çeşitli sanatçılarla da yaptığı düetler epey ilgi gördü.

"Urfalıyım Ezelden" dizisinde başrol olarak ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşayan Gurman, söylediği gazel "Hüsnün senin ey dilber-i nadide kamer mi, kınıfır bedreng olur" gibi birçok türkü ve şarkı performansıyla da adından övgüyle bahsettirdi, oyunculuk konusundaki yeteneğini de kanıtlamış oldu. Son olarak 13 Şubat'ta "Şarkılar nefesimdir, şarkılar anlatır herşeyi" diyerek tamamladığı "Rüya Bitti" albümünü sevenleriyle buluşturan Gürman, albüm çıkalı kısa bir zaman olmasına rağmen sosyal medyada pek çok kez dinlendi.