Nilüfer'de öykü dolu bir gün!

15 Şubat 2014, 18:00 Nazım Hikmet Kültürevi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Nilüfer Belediyesi ile Bursa Yazın ve Sanat Derneği işbirliğiyle hazırlanan " Bursa Öykü Günü" etkinliklerinin altıncısı Nazım Hikmet Kültürevi'nde düzenlenecek.

"Bursa Öykü Günü" etkinliklerinin 6'ıncısı , Bursa Yazın ve Sanat Derneği ile Nilüfer Belediyesi işbirliğiyle  15 Şubat 2014 Cumartesi günü Nâzım Hikmet Kültürevi'nde düzenleniyor.  Program saat 18.00' de Necati Tosuner'in hazırladığı Öykü Günü bildirisinin okunmasıyla başlayacak. Daha sonra  Cevdet İrketi, Sait Faik'in "Sinağrit Baba" adlı öyküsünü dramatize edecek.

Şaban Akbaba, "Vahdiî'den Bugüne Bursa'nın  Öykü Yüzü" başlıklı konuşmasında, edebiyatımızdaki ilk öykünün Bursa'da yazılmış olması nedeniyle, bu olgunun altyapısını ve Bursa öykücülüğünün gelişme sürecini anlatacak. Bursa'da yaşamını sürdüren öykücülerin kısa öykülerini okumalarının ardından öykü yazarları Ali İpek ve Pelin Yılmaz 2014 Bursa Yazın ve Sanat Derneği Öykü Onur Ödülü sahibi Murat Özyaşar ile söyleşecek. Etkinlik Murat Özyaşar'a onur ödülünün sunulmasıyla son bulacak.

Öykü Ödülü Gerekçesi:
İlk kitabı "Ayna Çarpması" ile kısa sürede 2003 İnsan Hakları Derneği ve 2004 Mezopotamya Kültür Merkezi Ödülü, 2007 Yaşar Nabi Dikkate Değer Yazar Ödülü, 2008 Haldun Taner Öykü Ödülü, 2009 Yunus Nadi Ödülü alan Murat Özyaşar; gerek edebiyata olan katkısı, gerekse öğretmen kimliği ile öğrencilerine sağladığı edebiyat çalışmaları ve onlarla çıkardığı "Hışt Hışt" dergisi, öğrencilerine yazdırdığı ve kitaplaştırdığı "Havva'ya Mektuplar" ve "İçkale Çocukları"  adlı çalışmalarından ötürü, bu yıl altıncısı düzenlenen Bursa Yazın ve Sanat Derneği (BUYAZ) Onur Ödülü 'ne lâyık görüldü.

Yaklaşan Etkinlikler

Bursa’da önümüzdeki günlerde düzenlenen etkinliklere ulaşın