Nilüfer "Adil toplum sağlıklı gelecek" için toplanıyor

08 Kasım 2013, 14:00 Nilüfer Uğur Mumcu Sahnesi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Nilüfer Belediyesi, sağlığın sosyal belirleyicilerini ve eşitsizlikleri görünür kılmak için "Sağlık Platformu Toplantısı" düzenleyerek, ulusal boyutta örnek bir projeye daha imza atmaya hazırlanıyor.

Nilüfer'de eşitsizliklerin tespit edilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan "Nilüfer Belediyesi Sağlık Platformu Toplantısı" uluslararası katılımla 8 Kasım Cuma günü saat 14.00'de gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıllarda yapılan "Eşitsizlikleri Haritalandırmak" ve "Eşitsizlikler Kaçınılmaz mıdır?" çalışmalarının devamı niteliğindeki " Nilüfer Belediyesi Sağlık Platformu" toplantısı Basın Kültür Sarayı Uğur Mumcu Sahnesi'nde düzenlenecek. Türkiye'ye örnek olacak toplantı Marmot Araştırma Ekibi olarak da bilinen Londra Üniversite Koleji'nin (UCL) koordinatörlüğünde Profesör Peter Goldblatt ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı A.D. Öğretim Üyesi Kayıhan Pala'nın sunumlarıyla yapılacak.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sağlıklı Kentler Ağı'nın da desteğiyle dünya üzerinde yaşanan son gelişmeler, uluslararası ve yurt içindeki eşitsizliklerin ele alınacağı toplantıda, Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa Bölge Ofisi Sağlık 2020 politikalarının da kente yansıtılması için çözüm aranacak. Nilüfer'de DSÖ Sağlık 2020 projesiyle birlikte, sağlık ve esenliği arttırmak, eşitsizlikleri azaltmak, halk sağlığını güçlendirmek ve insan odaklı sağlık sistemlerini oluşturmak için Nilüfer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü yetkilileri Londra Üniversitesi Koleji uzmanlarıyla da bir araya gelerek ön rapor hazırlayacak.

Toplantının ardından Avrupa'dan beş kentin daha katılımıyla,  yerel düzeyde eşitsizlikleri ortaya koymak ve eşitsizlikleri bertaraf etmek için politika üretmek üzerine 2014 Şubat ayında ön rapor hazırlanarak diğer kentlerden elde edilen ortak veriler üzerinden kıyaslama yapılacak.

Yaklaşan Etkinlikler

Bursa’da önümüzdeki günlerde düzenlenen etkinliklere ulaşın