Mevsimlerle Arkadaş | Sergi

06 Şubat 2019 - 21 Şubat 2019 Nazım Hikmet Kültürevi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Tufan Baltalar ve İrem Tok'un "Mevsimlerle Arkadaş" isimli sergisi, 6 Şubat Çarşamba günü 19:00'da Nilüfer Belediyesi Nâzım Hikmet Kültürevi Yeraltı Sanat Galerisi'nde açılıyor.

21 Şubat'a dek görülebilecek olan sergi, iki sanatçının Bursa'daki ilk ortak sunumu niteliğinde. Sanatçıların, resim, heykel, yerleştirme ve desenlerinden oluşan sergi, Tufan Baltalar'ın son dönem, İrem Tok'un ise farklı dönemlerde yaptığı işlerin seçkisinden oluşacaktır. Pilot Galeri'nin temsil ettiği sanatçılar, farklı doğa yorumlarıyla dikkat çekiyor. 

Resim, heykel ve objelerini, uzun soluklu bir projenin elemanları gibi gören Tufan Baltalar;  bütünde, ürettiklerinin birikmesiyle ilgilenir. Tutkulu bir koleksiyoner gibi, bu parçaların bütünde "kişi"yi anlamaya yarayacak unsurlar olduğunu düşünür. Basit, kolay bulunacak malzemeleri, zaman içinde geliştirdiği tekniğiyle bambaşka biçimlere, dokulara dönüştürür. Ve sonuca odaklanmaktansa, o sonuca giden yoldaki izleri göstermeyi tercih eder. Tamamlanmamış ya da parçalanmış anlar/kişiler, küçük bir çalılık ya da sessizliğin içindeki bir hışırtı Baltalar'ın çalışmalarının içine girer. Çalışmaları sürekli yeni deneylerle dönüşse de sanatçı, çoklukla kendi yüzünü ve bedenini üretimine katar ve her bir işi tanıdık kılar. Sanatçının sergideki çalışmaları, yakın zamanda Çanakkale Bienali, Contemporary Istanbul ve Pilot Galeri'deki gösterimlerinin bir karması niteliğinde.

İrem Tok'un sergideki çalışmaları doğa ile olduğu kadar insanın kendi doğası, iç dünyası, çalkantıları ve bireyin varoluş sorunlarına odaklanıyor. Sergideki çalışmalardan biri olan 'lovers' bitkileri birer birey olarak ele alarak resmettiği özel bir floradan oluşturuyor. Doğadaki canlı varlıkların türeyişi, çeşitlenmesi ve nihai yok oluşu,  aşk kavramı üzerinden ele alan eserdeki bitkiler bizler gibi aşık olup birbirlerine yöneliyor ya da küsüp uzaklaşıyorlar.  'Yangın' ve 'anafor' isimli eserlerinde ise tek tek çizgilerden oluşan desenler sanatçının kendi öfkesini iyileştirme çabasının bir izdüşümü gibi. Çalışmalarında insanın diğer canlı varlıklarla birlikte doğanın yüzü karşısındaki minicikliği, kırılganlığını ve acizliğini vurguladığı gibi kendini yenileceğini bile bile mücadeleye devam eden bir kahramana da dönüştürüyor. 

Tufan Baltalar ve İrem Tok'un "Mevsimlerle Arkadaş" isimli sergisi, 21 Şubat'a dek Nilüfer Belediyesi  Nâzım Hikmet Kültürevi  Yeraltı Sanat Galerisi'nde görülebilir.