Mevlana Şiir Yarışması başladı

11 Ekim 2013 - 29 Kasım 2013
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Osmangazi Belediyesi'nin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği işbirliğinde bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışması başladı. Başkan Mustafa Dündar, bu seneki yarışmanın konusunu "Kardeşlik" olarak belirlediklerini söyledi.

Bu yılki yarışmanın basın toplantısına Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ensar Manav Mevlana Şiir yarışması Jüri Başkanı Metin Önal Mengüşoğlu katıldılar.

Karabaş-i Veli Kültür Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Mevlana'yı anlatmak kadar anlamak, felsefesine vakıf olmak ve çocuklarımızın manevi dünyalarını zenginleştirmek arzusu ile geleneksel hale getirdikleri yarışmaya olan ilginin her geçen yıl arttığını söyledi. Geçtiğimiz yıl yarışmaya 183 eserin katıldığı şiir yarışmasına bu yıl daha fazla katılım beklediklerini ifade eden Başkan Dündar, "Çocuklarımız ve gençlerimiz geleceğimizin teminatı, maneviyatımızın koruyucusudur. Geçmişini bilmeyen, maneviyattan yoksun, maneviyatı önemsemeyen toplumlar yok olmaya mahkumdur. Bizlere, farklı gönül pencereleri açan büyük alimlerimizi anlayıp, gelecek nesillere anlatmak, bu gün için bizlerin görevi. Onlar, eserleri ile, felsefeleri ile bize emanet. Bu emaneti bizden sonraki nesillere aktarabilmek için, bu gün burada geleneksel hale getirdiğimiz Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışmasını başlatıyoruz" dedi.

Dünyanın birlik, beraberlik ve kardeşliğe en çok ihtiyaç duyduğuna inandıkları bu günlerde, Hazreti Mevlana'nın dünyada hoşgörü ve kardeşliği en iyi anlatan mesajını tekrar hatırlatmak ve çocuklara bu bilinci aşılayıp düşündürmek amacı ile, bu yıl ki yarışmanın konusunu, "Kardeşlik" olarak belirlediklerini söyleyen Dündar, "Bu bilinçle her yıl farklı yarışmalar düzenliyoruz. Mevlana Şiir Yarışmamız da bu çalışmalarımızın bir parçasıdır. 29 Kasım 2013'e kadar devam edecek olan yarışmamıza tüm öğrencilerimizi davet ediyorum" dedi.