Leyla'nın Evi

16 Şubat 2014, 20:00 Tayyare Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
60 baskı yaparak Türk edebiyatının en çok sevilen eserleri arasına giren kitap, çeşitli hilelerle evi elinden alınan bir İstanbul hanımefendisinin Boğaziçi'ndeki yalısını terk ederek, Beyoğlu'nun arka sokaklarında yaşamak zorunda kalmasını anlatır.

Oyunda, biri eski İstanbul, diğeri hip hop kültüründen iki kadının dostluğu seyircilerin yüreğini kazanır. İki farlı kültüre hoşgörüyle, sevgiyle ve gülümseyerek bakmasını öğreniriz. Eleştirmenlerce son yıllarda özel bir tiyatro tarafından gerçekleştirilen en iddialı prodüksiyon olarak adlandırılan oyunun dekoru İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın eski genel sanat yönetmeni Nurullah Tuncer, müziklerini Zülfü/Ferhat Livaneli gerçekleştirmiştir. Oyun barkovizyon görüntüleri ile desteklenmektedir.

Ödüller :
"Leyla" rolünü canlandıran duayen Celile Toyon, "Vasıf Öngören" ve "Küçükçekmece Belediyesi Onur Ödülü" ne layık görülmüştür.
"Roxy" rolüyle Leyla'nın Evi'nde oynayan Ayça Varlıer'in aldığı ödüller:
- Afife Jale - Müzikal En İyi Oyuncu Ödülü
- Sadri Alışık - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü
- Yeküv Vasfı Rıza Zobu - En İyi Kadın Oyuncu Ödülü
- 11. Direklerarası Seyirci Ödülü - En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

Basından Eleştiriler

İhsan Ata - MİMESİS DERGİSİ :
Nedim Saban, toplumsal yazar, Livaneli'nin metnini sahneye taşımakla çok doğru bir iş yapmış. Gerek oyuncu kadrosu, gerekse teknik kadro seçimiyle, muhteşem bir kast çıkarmış.Saban, toplumsalcılıktan bireyselciliğe doğru giden günümüzde bu oyunla bireyden toplumsalcılığa gidilmesi gerektiğini söylüyor ve bizi bu konuda duyarlı olmaya çağırarak 'Leyla'nın Evi'ne konuk ediyor.

Serpil Özok - KOCAELİ GAZETESİ :
Leyla'nın Evi ise iki yaz önce bir çırpıda okuduğum bir romandı ve öykü Leyla'ların sayısız öykülerinden birisi olarak hiç de yabancı değildi. Yönetmen Nedim Saban, dekor, ışık ve müzik üçlüsüne, oyunculukları da (ille de Roxy -Ayça Varlıer) ekleyerek, Leyla'nın Evi'ni o kadar güzel yönetmiş ki, oyunun sonunda (özellikle romanı okumuş olan seyirciler olarak) sahneyi ayakta alkışladık... Nedim Saban'ın bu oyunla ilgili olarak; "Bizim oynadığımız bir oyun değil, bize oynanan oyunları da simgeliyor" cümlesi çok şeyi anlatmaya yeterli. Romanın yazarı Zülfü Livaneli de sonuçtan çok memnun olduğunu açıkladı... Oyunun müzikleri ve özellikle Ayça Varlıer'in olağanüstü, müzikal performansı çok etkileyici idi... Leyla'nın Evinin Leyla'ya verilmesi için bu oyunun, oynanacak yeni sahneler bulması gerekiyor... Ve elbette yeni ve çok sayıda izleyici...Yolları açık olsun...

Betül Memiş - HABER TÜRK :
Eserde; İstanbullular'ın aslında birer göçmen olduklarını anlatan Livaneli, bu göçmenlik durumunun da mülk sorununu beraberinde getirdiğinin altını çiziyor.Oyunda kuşak çatışmaları alaturka ve hip hop müzikler, sahne dönüşümleri şölen tadında sinemasal efektler ve filmler, düş sahneleri de unutulmayan barkovizyon imajları sayesinde anlatılıyor.Nedim Saban, her zamanki kendi üslubuyla yani içtenliğiyle ortaya döküyor tüm secereyi. Biz tiyatro izlekleriyle de organik bir ilişki kurduran oyunculuklar ise takdire şayan ...
Ece Vahapoğlu- TAKVİM :
Leyla'nın Evi son zamanlarda izlediğim en iyi tiyatro oyunlarından biri. Yaşlı Osmanlı kadını Leyla Hanımın sonradan görme zengin bir çift tarafından köşkünden hileyle çıkartılması öyle aktarılıyor ki, duyarlı davranılmaya çağrılıyor adeta.
Yazan : Zülfü Livaneli
Yöneten :Nedim Saban
Uyarlayan :Zeynep Avcı
Dekor :M.Nurullah Tuncer
Müzik :Zülfü Livaneli & Ferhat Livaneli
Oyuncular : Celile Toyon, Ayça Varlıer, Nuri Gökaşan, Halim Ercan, Gökçer Genç, Dicle Alkan, Meral Asiltürk, Ethel Mulinas, Ergin Kılıkçıer, İsmail Karaer
Bilet Fiyatları :
1. Kategori - 45.00 TL
2. Kategori - 34.00 TL
Biletler, biletix.com'dan temin edilebilir.