Kardeş Türküler

29 Mart 2015, 19:00 Tayyare Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Müzikte 20. yılını kutlayan Kardeş Türküler, 29 Mart'ta Bursa Tayyare Kültür Merkezi'nde kardeşlik şarkıları söyleyecek.

Kardeş Türküler, 20 yıl önce söylemeye başladığı şarkıya yeni sözler yazarak, dansa yeni adımlar ekleyerek "Memleket de sahnemiz gibi olsa..." nakaratını konsere katılan herkesle beraber söyleyecek. Govendler, semahlar, zeybekler, bozlaklar, ağır romanlar barış ve demokrasi özlemiyle yine birbirlerine karışacak.

Kurulduğu dönemde Kardeş Türküler'in repertuvarı Türkçe, Kürtçe, Azerice ve Ermenice şarkılardan oluşuyordu. İlerleyen yıllarda farklı kültürlere ait müzik ve dansların da katılmasıyla Makedonca, Rumca, Lazca, Gürcüce, Çingenece, Çerkesçe, Süryanice, Arapça gibi dillerden oluşan zengin bir repertuvar ortaya çıktı. "Halkların Kardeşliği" temasından hareketle Anadolu, Mezopotamya, Ortadoğu, Kafkasya ve Balkan coğrafyalarının şarkı ve danslarını kültürel çoğulcu bir anlayışla ele alan topluluk, 20 yılda yaptığı birçok albüm, film müziği çalışması ve konserle geniş bir izleyici/dinleyici kitlesine ulaştı. Şarkı ve dansları, kültürel bağlamlarını dikkate alarak, kendi dilleriyle yorumlayan Kardeş Türküler, farklı kimliklerin, kültürlerin yaşadığı bir coğrafyada kardeşlik içinde bir arada olma umudunu dile getiriyor.