Karagöz Kültür Şenliği

13 Haziran 2014
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
23'ncüsü gerçekleşecek geleneksel Orhaneli Karagöz Kültür Şenliği, içeriği geliştirilerek Türkiye Yörük Türkmen Şöleni'ni de içinde barındıran dev bir organizasyona dönüşecek.

13 Haziran 2014 Cuma günü şenlik açılışı ve kortej yürüyüşüyle kutlamamalar başlayacak. 14 Haziran Cumartesi Günü ise şenlik alanı Yörük Otağına dönüşecek.  Türkiye de örgütlü bulunan 55 ildeki Yörük Türkmen dernek, federasyon ve konfederasyonlarının katılımıyla gerçekleşecek Türkiye Yörük Türkmen Şöleni kültür harmanına dönüşecek.  Şölen kapsamında dağ Yöresi kültürel objelerinin yanı sıra, ülkemizin diğer illerinden gelen Yörük Türkmenler kültürlerini kurdukları çadırlarda sergileyecekler.

Şölen kapsamında gök boru, cirit, rahvan at gösterileri gibi öz sporlarımız gerçekleştirilirken, Koyun, Keçi kırpma yarışmaları, tahta araba yarışları gibi aktiviteler gerçekleşecek. Cumartesi akşamı Seyirlik oyunlar, Yöresel sanatçı Menteşeli Cengiz Yöre ezgilerini,  Fantezi müziğin güçlü ismi Coşkun Sabah'ta dillerde dolaşan klasikleşmiş şarkılarını katılımcılara yorumlayacak.

Pazar günü ise Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun canlandırılacağı Yörük Göçü ve Beylik, Birlik, Dirlik Töreni düzenlenecek.  Törenlerin ardından Kiraz ve çilek yarışmalarında dereceye girenlere ödüller verilecek. Ardından ise Bursalı Pop Müziği Sanatçısı Burak Şenöz ve Son yılların gözde şarkıcısı Ferhat Göçer sahne alacak.

Şenlik ve Şölen'i ilk kez bir arada yapmanın heyecanını yaşayan Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu "Bu yıl her haliyle kültür ve tarih şöleni gerçekleştiriyoruz.  Türkiye de ilçelerde yapılan şenlikler içinde Orhaneli degerek katılım gerek içerik olarak ilk sıraya koymayı hedefliyoruz. Tarihini, kültürünü, örfünü tanımak isteyen ve bu değerleriyle gurur duymak isteyen herkes ve her kesimi konuğumuz olmaya davet ediyoruz" dedi.