Karadeniz'de Barış İçin Akademik Buluşma

27 Kasım 2013, 09:00 - 28 Kasım 2013, 21:00
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Marmara Üniversitesi ve Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen "4. Mavi Karadeniz" konferansı, 27-28 Kasım'da Anadoluhisarı'nda yapılıyor.

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin öncülüğünde düzenlenen ve bu yılki teması "Karadeniz'de Çatışma Çözümü, İşbirliği ve Demokratikleşme İçin Yerel ve Uluslararası Perspektifler" olan akademik buluşmada 19 ülkeden katılan toplam 133 akademisyen ve araştırmacı, Karadeniz havzasındaki siyasi, ekonomik, toplumsal ve stratejik sorunlar ve çözüm yolları ile ilgili bilgilendirme yapacak. Victor Popa, Murad İsgenderov, Xatire Yusifova, Anano Gorgodze, Murat Daoudov, Mariya Rosenko, Ana Vasilache, Murat Ercan, Gökberk Yücel, Plamen Dimitrov, Alaaddin Yalçınkaya, Şükrü Yazgan gibi isimlerin de sunum yapacağı programda Karadeniz'in iletişim ve işbirliği ağlarını genişleterek bölgesel barışın devamı için çözümler aranacak.

ÇARPICI KONU BAŞLIKLARI VAR
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya ve Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Bozlağan'ın açılış konuşmalarıyla başlayacak etkinlik kapsamında, "Karadeniz Devam Eden Çatışmalar ve Barış Arayışları", "Karabağ Sorunu'nda ABD, Rusya ve AB", "Rusya-Gürcistan Çatışması ve Gürcistan Cumhuriyeti'nin Topraksal Bütünlüğüne ve Politikalarına Etkileri", "Gürcistan'a Rusya'nın Müdahalesi", "Sovyet-Sonrası Azerbaycan'da Dinin ve Kimliğin Değişen ve Dönüşen Doğası", "Karadeniz Bölgesi'nde Yerel Yönetim Uygulamaları: Yerel Yönetim ve Sivil Toplumun Etkileşiminin Desteklenmesi", "Bölgesel Enerji Politikaları: İşbirliğinin mi yoksa Çatışmanın mı Kaynağı?", "Türkiye ve Enerji Boru Hatları", "Karadeniz Bölgesinde Doğal Gaz ve Siyaset", "Karadeniz Bölgesi Güvenliğinin Oluşumunda Bölgesel Organizasyonların Rolü", "Din, Kimlik, Kültür, Toplumsal Değişim, Göç ve Azınlık Politikaları", "Tarih, Toplum ve Kimlik: Türkiye'nin Karadeniz Bölgesine Yönelik Algısı" konuları masaya yatırılacak.

PROF. DR. RECEP BOZLAĞAN: HEDEFİMİZ KARADENİZ'DE BARIŞ
Programla ilgili bilgi veren Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, "Karadeniz'in ortak sorunlara çözüm aramayı hedefleyen etkinlik kapsamında Karadeniz Havzasındaki siyasi sorunların ve çatışmaların çözümü için bölge devletleri arasında yerel ve ulusal işbirliğini geliştirecek bir akademik tartışma ve bilgi-tecrübe alışverişi ortamını oluşturma gayesindeyiz. Barışçıl bir Karadeniz Havzası'nın oluşturulması için akademik camianın öncü rolünü uygulamaya geçirmek üzere ihtiyaç duyulan tartışma ve çözüm arama zeminini kuracağız" dedi.