İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

08 Aralık 2014, 20:00 - 29 Aralık 2014, 20:00 Nazım Hikmet Kültürevi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Tiyatro severlerin büyük beğenisini kazanan Boris Vian'ın "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz" adlı oyun Nazım Hikmet Kültürevi'nde izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor.

Nilüfer Belediyesi Tiyatro ve Hayal Perdesi ortak yapımı "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz" adlı tiyatro oyununa izleyicilerin ilgisi sürüyor. Boris Vian'ın ünlü oyunu Reha Özcan, Şebnem Köstem, Selin İşcan, Sevil Akı, Tuba Karabey ve Nihat Alptekin'in sahne performansıyla Aralık ayı boyunca Nazım Hikmet Kültürevi'nde tiyatro tutkunlarının beğenisine sunulacak. 8 Aralık Pazartesi günü saat 20:00'da sahnelenecek Boris Vian'ın yazdığı Ayberk Erkay'ın Türk tiyatrosuna kazandırdığı oyun, kule şeklinde yüksek bir evde yaşayan ailenin, nereden geldiği belli olmayan gizemli bir sesin yarattığı korkuyla kaçışlarını konu alıyor. Kaçtıkları yer evlerinin gittikçe daralan ve boşalan üst katlarıdır. Neden korktuklarını bile bilmeyen bu insanların her çıkışı, her kaçışı, korku esaretiyle birlikte yalnızlığa, eksilmeye,çöküşe doğru yapılan bir yolculuktur. Kendi ihtiyaçları adına dünyayı reddeden kişilerin en gizli ve karanlık tutkularına yolculuk eden oyun, trajikomik karakterleri aracılığıyla kaybetmeyi ve son yüzleşmeye kadar her şeyin inkarını gözler önüne seriyor.
Boris Vian'ın alaycı trajedisi "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz", izleyicisine 'Bizi rahatsız eden nedir? Hayatımızda neyi kabul yada inkar ederiz; ihtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız' sorularını yöneltiyor.
Nilüfer Belediyesi Tiyatro ve Hayal Perdesi'nin ortak yapımı "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz" oyununu izlemek isteyenler biletleri Nazım Hikmet Kültürevi, Konak Kültürevi ve Uğur Mumcu Sahnesi gişelerinden temin edebilir.
"İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz" adlı oyun 8-15-16-21-28-29 Aralık tarihlerinde Nazım Hikmet Kültürevi'nde izleyicisiyle buluşacak.