Graf Mourja Bursa Konseri

20 Ekim 2016, 20:00 Merinos Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Kentin ödüllü orkestrası BBDSO, 20 Ekim 2016 akşamı gerçekleşecek konserinde, E.Chausson, P. de Sarasate ve Çaykovski'nin unutulmaz 6. senfonisi ile karşınızda.

Letonya Ulusal Senfoni Orkestrası sanat yönetmeni ve baş şefi Letonyalı orkestra şefi Gints Glinka'nın yöneteceği konserde, E.Chausson'un "Poem" ve P. de Sarasate'nin "Karmen Fantazi" adlı eserleri Keman sanatçısı Graf Mourja'nın usta yorumu ile Bursalı sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Patetik Senfoni, Çaykovski'nin eserleri arasında bir "Başyapıt" gibidir. Besteci, senfonin son bölümünde ölümünden hemen önce en güzel şarkısını söylemiştir. Gerçekten de Patetik Senfoni'nin seslendirilişinden tam dokuz gün sonra Çaykovski, hayata veda etmiştir. 

Ölümünün hemen ardından Çaykovski'nin kimilerince bir intihar notu olarak görülen 6. Senfoni'sinde önce anıtsal bir zafer yaratıp sonra onu yok etmesi bir manifesto olarak görülür ve yapıt bu kez büyük bir heyecanla karşılanır. Yapıtın üçüncü bölümünde Beethoven'den bu yana geliştirilen tekniklerle ustalıkla inşa edilen doruk noktası, final bölümünün yakıcı hüznüyle yıkılmış; maharetle adım adım yapılandırılan zafer kendini imha edecek olan acıları içinde barındırmıştır.

Letonyalı orkestra şefi Gints Glinka, zarif bir müzik anlayışına sahip, tamperemanlı, karizmatik ve tutkulu bir şef olarak tanınmıştır. St.Petersburg Müzik arşivi eleştirmenleri onun hakkında "Bize Tanrının bahşettiği bir şef olduğunu söylememiz yakındır" demişlerdir.

2006 yılında Glinka, Letonya Ulusal Senfoni Orkestrası sanat yönetmenliği ve baş şefliği ile görevlendirilmiştir. Yine 2006 yılında, Great Müzik Ödülleri'nde Beethoven 9. Senfoni'nin olağanüstü yorumu üzerine ödüllendirilmiştir. Great Müzik Ödülü (GMA) Letonya Devleti tarafından müzik alanında verilen en üst düzey ödüldür. 

 

 

Yaklaşan Etkinlikler

Bursa’da önümüzdeki günlerde düzenlenen etkinliklere ulaşın