Bursa'da festival zamanı

10 Haziran 2014 - 18 Haziran 2014
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 53. Uluslararası Bursa Festivali, bu yıl renkli görüntülere de sahne olacak.

 Başkan Recep Altepe, ünlülerin Bursa'ya akın edeceği festivalin ayrıntılarını düzenlediği basın toplantısıyla anlattı.

KÜLTÜR ELÇİSİ BURSA
Kültür ve sanattan yoksun bir anlayışla kentlerin kalkınamayacağını ifade eden Başkan Altepe, "Bursa'nı tarihi geçmişi ve köklü kültürel birikim şehrimize özgünlük kazandırması bakımından hayli zengin bir yapıya sahiptir. Bursa'nın en önemli özelliği bağrından çıkardığı medeniyetin farklı kıtalara yayılmasıdır. Tarihi süreçte evrensel değerler üreten şehrimiz, günümüzde de farklı kültürlere kapılarını açmakta ve evrensel barış mesajlarıyla kültür elçiliği görevini sürdürmektedir" dedi.

EN UZUN SOLUKLU FESTİVAL
Bu yıl 53'ncüsünün gerçekleştirileceği Bursa Festivali'nin yarım asrı aşan birikimiyle kentin geleneksel değerleri arasına katılmayı hak eden önemli bir organizasyon olduğuna da dikkat çeken Altepe, "1962 yılından bu yana şehrimizin gururu olmaktan öte kültürleri buluşturan, uzakları yakınlaştıran, kültür ve sanatı dünya gündemine taşıyan bir gelenektir. Bursa Festivali, sadece Bursa'nın değil aynı zamanda ülkemizin de en uzun soluklu festivalidir. Bursa Festivali şehrimizin geleneksel coşkusunun adıdır" diye konuştu.

BURSA'YA ÜNLÜLER YAĞACAK
10 Haziran ile 5 Temmuz 2014 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Bursa Festivali'nde açılış konseri Kavafis Projesi yapılacak. Bu proje kapsamında büyük şair Kavafis'in dünyaca ünlü şiirleri, Yunanistan müziğinin en önemli elçisi George Dalaras'ın yorumu ve Okan Bayülgen'in şiir okumaları eşliğinde yapılacak. Bu özel gecede Bursa Bölge Senfoni Orkestrası ve Devlet Çok Sesli Kororu da sahne alacak. Festival boyunca Selami Şahin, Işın Karaca, Biran ve Sara Operası, Hande Yener, Moğollar-Kurtaran Ekspres, Muhteşem Süleyman Operası, Murat Boz, Karagöz Halk Dansları Topluluğu, Tomatto,Yavuz Bingöl, Öykü Gürman, Orlando Poleo, Chaworo Orkestrası, Emel Sayın, Los Vivancos, karma sergiler ve 28 ülkeden grupların katılacağı 28. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması yapılacak.
Öte yandan Bursa Festivali için 1 milyon 75 bin liralık bir bütçe ayrıldığı öğrenilirken, halk konserlerinin ücretsiz yapılacağı belirtildi.

"FESTİVALİ GELECEK NESİLLERE AKTARMAK İSTİYORUZ"
BKSTV Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik de, Bursamız tarihi ve zengin kültürel geçmişi açısından bir çok değeri bir arada barındırıyor. Bizlerde Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı olarak Bursa'nın adını sadece gelişmiş sanayi ve endüstrisiyle değil, kültür ve sanatın buluştuğu bir adres olarak da duyurmak amacıyla Uluslararası Bursa Festivali'nin çıtasını her yıl daha yukarılara taşımak için daha fazla çalışıyoruz. Türkiye'nin, geçmişi en eskiye dayanan festivallerinden biri olan Uluslararası Bursa Festivali, bu yıl 10 Haziran - 5 Temmuz tarihleri arasında 53. kez gerçekleşecek.
Festival Programı içerisinde Kent Müzesi önünde ücretsiz halk konseri, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi'nde Karma Sergi ve 28. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları yarışması yapılacak" dedi.
Festivalde bu yıl da Türkiye'den ve dünyadan bir çok ünlüyü ağırlayacaklarını ifade eden Yılbirlik, "Uluslararası Bursa Festivali ile Bursalıları bir ay boyunca sanatın hemen her dalıyla buluşturmak ve 52 yıldır büyük bir coşkuyla sürdürdüğümüz bu geleneği yeni nesillere de aktarmak istiyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi adına vakfımızca düzenlenen 53. Uluslararası Bursa Festivali programında yer alan etkinliklerin, siz değerli basın mensuplarının vereceği destekle daha da güçleneceğine inanıyoruz" diye konuştu.

53. ULUSLARARASI BURSA FESTİVALİ PROGRAMI:

10 HAZİRAN 2014, Salı
AÇILIŞ KONSERİ
KAVAFİS PROJESİ:
George Dalaras, Okan Bayülgen & Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası & Devlet Çok Sesli Korosu
Besteci: ALEXANDROS KAROZAS
Solist: GEORGE DALARAS
Şiirleri seslendiren: OKAN BAYÜLGEN
Şef: HAKAN ŞENSOY
Orkestra: T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI, GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, BURSA BÖLGE DEVLET SENFONİ ORKESTRASI
Koro: T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DEVLET ÇOK SESLİ KOROSU
Yer: Bursa Açıkhava Tiyatrosu
Saat: 21.15

13 HAZİRAN 2014, CUMA
SELAMİ ŞAHİN & IŞIN KARACA

53. Uluslararası Bursa Festivali'nin en önemli projelerinden biri, 13 Haziran Cuma akşamı Bursa Açıkhava Tiyatrosu'nda olacak.
Bugüne kadar 300'ün üzerinde bestesiyle Türk Müziğinde ekol olan Selami Şahin ile Türk Pop müziğinin güçlü sesi ve yaptığı albümlerle adından sıkça söz ettiren Işın Karaca çok özel bir proje ile bir araya geliyor.
Yer: Bursa Açıkhava Tiyatrosu
Saat: 21.15

16 HAZİRAN 2014, PAZAR
BİRJAN VE SARA OPERASI

Türksoy - Türk Dünyası Sanatçıları & Samsun Devlet Opera ve Balesi
Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan gibi ülkelerden gelen pek çok konuk sanatçının katılımıyla sahnelenecek olan Birjan ve Sara operası, İki şair arasındaki Ozan atışmasını ve ikilinin birbirlerine olan aşklarını konu alıyor. Eser, Kazak operasının en güzel ürünlerinden biri olarak dünya sahnelerinde yıllardır perdelerini açıyor.
Yer: Merinos AKKM, Osmangazi Salonu
Saat: 21.15

17 HAZİRAN 2014, SALI
HANDE YENER

Sezen Aksu'nun vokalistliği ile müzik hayatına başlayan Hande Yener, 2000 yılında çıkardığı "Senden İbaret" adlı ilk albümüyle adını duyurdu. Aradan geçen 14 yıla 10 albüm daha sığdıran Yener, Türk Pop Müziğin önemli isimlerinden biri haline geldi. Müzik kariyerinin olgunluk dönemine deneysel çalışmaları da dâhil eden sanatçı 17 Haziran Bursa'yı coşturacak...
Yer: Bursa Açıkhava Tiyatrosu
Saat: 21.15

19 HAZİRAN 2014, PERŞEMBE
MOĞOLLAR & KURTALAN EKSPRES

1968 yılında çıkardıkları ilk 45'liklerinin ardından kendi tarzlarını Anadolu Pop olarak tanımlayan Moğollar Grubu'nun yolu önce Ersen , Barış Manço , daha sonra da Cem Karaca'yla kesişir. Uzun süre Cem Karaca ile çalışan Moğolların müzik türü Anadolu Rock'a doğru yönelir. 47 yıllık bir çınar olan Moğollar ile Anadolu Rock türünün kurucularından , unutulmaz bir çok şarkının sahibi Barış Manço'nun 1972 yılında kurduğu ve vefatına kadar birlikte çalıştığı orkestra olan Kurtalan Ekspres 19 Haziran Perşembe akşamı Bursa Açıkhava Tiyatrosunda sahne alacak. Bu müthiş konserde, Moğollar grubuna en yeni üye olarak katılan Emrah Karaca'nın söyleyeceği , Barış Manço ve Cem  Karaca'nın unutulmaz şarkıları Bursalılara harika bir gece yaşatacak.
Yer: Bursa Açıkhava Tiyatrosu / Saat: 21.15

21 HAZİRAN 2014, CUMARTESİ
MUHTEŞEM SÜLEYMAN OPERASI
İZMİR DEVLET OPERA VE BALESİ

İzmir Devlet Opera ve Balesi, 2012 - 2013 sezonunun en büyük yapımı olan eseri 21 Haziran Salı akşamı Bursalılar için sahneleyecek. Tevfik Akbaşlı'nın 6 yılda tamamladığı ''Muhteşem Süleyman'' operası, Mehmet Balkan yönetiminde, 250 kişilik koro, solist, bale ve orkestra kadrosuyla ilk kez Bursa'ya geliyor.
Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar seferinde, otağındaki ölüm döşeğinde başlayacak ve geri dönüşlerle anlatılacak. Şehzade Selim ve Hafza Hatun'un oğulları Süleyman'ın, başarılı saltanat dönemi ve kazandığı başarılar işlenecek.
Yer: Merinos AKKM, Osmangazi Salonu
Saat: 21.15

22 HAZİRAN 2014, PAZAR
MURAT BOZ

Türk Pop müziğinin büyük isimlerinden söz yazarı, besteci ve prodüktör Murat Boz, müzik eğitimi aldığı yıllarda başta Tarkan olmak üzere birçok şarkıcıya vokalistlik yaptı. 2006 yılında solo kariyerine başlayan Boz, Altın Kelebek ve Kral Müzik ödülü de olmak üzere birçok ödül kazandı.
Piyano, keman ve ney çalabilen sanatçı, 22 Haziran gecesi Bursa Açıkhava Tiyatrosu'nda Bursalı hayranlarıyla buluşacak.
Yer: Bursa Açıkhava Tiyatrosu
Saat: 21.15

25 HAZİRAN 2014, ÇARŞAMBA
KARAGÖZ HALK DANSLARI TOPLULUĞU

1988 yılında Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı bünyesinde oluşturulan Karagöz Halk Dansları Topluluğu 53. Uluslararası Bursa Festivali kapsamında, 25 Haziran Çarşamba akşamı Bursa Açık Hava Tiyatrosunda olacak. Ağrı'dan İzmir'e , Artvin'den Silifke'ye kadar yurdumuzun dört bir köşesinden Anadolu'nun farklı kültürlerini, gelenek ve göreneklerini, rengarenk kostümler eşliğinde sergileyecek olan topluluk , her yıl olduğu gibi bu yıl da 300 kişi ile tam kadro sahnede olacak.
Yer: Bursa Açıkhava Tiyatrosu
Saat: 21.15

27 HAZİRAN 2014, CUMA
TOMATITO & YAVUZ BİNGÖL & ÖYKÜ GÜRMAN

İki Latin Grammy ödüllü ünlü İspanyol Flamenko gitaristi Tomatito, gerçek adıyla José Fernández Torres; müthiş bir proje için Bursa'ya geliyor. Ünlü sanatçıya bu gecede; Müzik ortamına Anadolu kültürüyle yoğrulmuş türküleriyle çıkan ve kullandığı enstrümanlarla türkülere farklı bir yorum katan Yavuz Bingöl ve 2007 yılında kardeşiyle birlikte çıkardığı ilk albümüyle "Yılın En İyi Çıkış Yapan Yorumcusu" ödülünü alan ve türküleri  Flamenko ile birlikte harmanlayan Öykü Gürman eşlik edecek.
Yer: Bursa Açıkhava Tiyatrosu
Saat: 21.15

30 HAZİRAN 2014, PAZARTESİ
ORLANDO POLEO VE CHAWORO ORKESTRASI

5 Temmuz Venezuela'nın bağımsızlık kutlamaları nedeniyle Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu'nun katkılarıyla gerçekleşecek olan konserde Başta Venezuela olmak üzere Karayip ülkelerine has perküsyon aletlerini kullanarak geleneksel Venezuela müziğini ve diğer Güney Amerika tarzlarını caz ile kaynaştıran Orlanda Poleo, Chaworo Orkestrası ile birlikte 53. Uluslararası Bursa Festivalinde sahne alacak.
Yer: Bursa Kent Müzesi Önü, Amfi Tiyatro
Saat: 23.00

02 TEMMUZ 2014, ÇARŞAMBA
Bir Bursa Akşamında Sanat
EMEL SAYIN
Türk Sanat Müziği'nin dev ismi Emel Sayın, 2 Temmuz Çarşamba, Güzel bir bursa akşamında 'Ah Bu Gönül Şarkıları'' adlı konser projesiyle Türk Sanat Müziği rüzgarı estirecek.
Emel Sayın bu konser projesinin sahnesi 2 bölümden oluşacak. İlk bölümde Emel Sayın 40 kişilik dev bir koroyla uzun yıllardır okumadığı Türk Sanat Müziği'nin ölümsüz eserlerini tiyatral bir havada seslendirecek. 2. bölümdeyse şimdiye kadar kendisinden hiç dinlemediğimiz pop, arabesk ve rock tarzında şarkılar okuyacak.
Yer: Bursa Açıkhava Tiyatrosu
Saat: 22.00

04 TEMMUZ 2014, CUMA
LOS VIVANCOS

Dans etmeye küçük yaşlarda başlayan Endülüs'ten Malaga'lı 7 erkek kardeş  Hollanda, Belçika, Londra, Fransa, İspanya gibi pek çok ülkede sahne aldılar. Ve Los Vivancos'u kurdular.
Sahnedeki hikayeleri kendileri yazıyor. Çocukluktan itibaren yaptıkları, öğrendikleri tüm farklı dans türlerini kendi yorumlarıyla sahneye koyuyorlar. Gerçek tutkuları Flamenko. Sahnede vücutlarını birer enstrüman gibi kullanan 7 dansçı, Rock müziğinden sokak dansına hatta boogie'ye kadar değişik figürdeki dansları nasıl geliştirdiklerini sergiliyor, hepsini flamenkoya bağlıyorlar.
2004 yılından beri danslarını sürekli turnelerde sergileyen Los Vivancos, 4 Temmuz Cuma akşamı Bursalı izleyicileri Flamenkonun tutkulu dünyasına götürecek.
Yer: Bursa Açıkhava Tiyatrosu
Saat: 22.00

18 HAZİRAN - 3 TEMMUZ 2014
53. Uluslararası Bursa Festivali Karma Sergisi
Bursa Nar Seramik Sanat ve Kültür Derneği , seramik gibi zor bir sanat dalını tanıtmak ve sevdirmek, bu alanda yetişen ve yeni mezun olan öğrencilere destek vermek,  ayrıca dünyada ülkemizin seramik sanatını tanıtmak için kurulmuştur. 21 - 26 Ekim 2013 tarihlerinde İtalya'nın Floransa şehrinde 36 Türk Sanatçısının katılımıyla Türkiye'nin çağdaş yüzünü temsil etmek amacıyla resim , heykel ve seramik eserlerinden oluşan sergi açan Nar Seramik , Sanat ve Kültür Derneği  53.Uluslararası Bursa Festivali kapsamında 50 sanatçının eserlerini sergileyecek. Dernek, Bursa'daki serginin ardından 13 - 30 Ekim 2014 tarihleri arasında, Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği'nin bünyesindeki sanat galerisinde aynı eserleri İtalyan Sanatseverlerin beğenisine sunacak.
Yer: Şefik Bursalı Sanat Galerisi

28. ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ HALK DANSLARI YARIŞMASI'NA KATILAN ÜLKELER
1- ARNAVUTLUK
2- AZERBAYCAN
3- BELÇİKA
4- BOSNA HERSEK
5- BULGARİSTAN
6- ÇEÇENİSTAN CUMHURİYETİ
7- ÇİN HALK CUMHURİYETİ
8- RUS. FED. DAĞISTAN CUM.
9- ENDONEZYA
10- FRANSA
11- GÜRCİSTAN
12- İRLANDA
13- İSPANYA
14- İTALYA
15- K.K.T.C.
16- KARADAĞ
17- KIRGIZİSTAN
18- MACARİSTAN
19- MAKEDONYA
20- ÖZBEKİSTAN
21- PANAMA
22- RUSYA FED. KARMİKA CUM.
23- SIRBİSTAN
24- ŞİLİ
25- YUNANİSTAN