Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'ndan dünya prömiyeri

01 Aralık 2016, 20:00 Atatürk Kongre Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
BBDSO, 1 Aralık 2016 akşamı gerçekleşecek konserinde, bir dünya prömiyerini sahneleyecek.

Samsun DOB şefi Mikhail KIRCHHOFF'un yöneteceği konserde, Kazakistan Cumhuriyeti'nde halkın sanatçısı kabul edilen, hem ulusal hem de uluslararası olarak büyük bir üne sahip olan, "Academy of Soloists" Devlet Oda Orkestrası'nın kurucusu, Moskova, Almaty, Astana ve Bişkek Konservatuarları profesörü Keman sanatçısı Aiman Mussakhajayeva solist olarak yeralacak.

J. Brahms 1878 yaz ayında geçirdiği mutlu bir tatil sırasında keman konçertosunu bestelemiştir. İlk yorumu 1 Ocak 1879'da Gewandhaus Orkestrası ile besteci yönetiminde gerçekleşmiştir. Eser, Romantik motiflerin besteci tarafından büyük bir ustalıkla işlendiği, keman için virtüözite gerektiren bir yapıttır.

Alexander GOLDSTEIN'ın "Neapolitan" Senfonisi dünyada ilk kez BBDSO tarafından seslendirilecek.

Neapolitan Senfoni'nin hayata getirilmesinde Alexander Goldstein, P.İ.Çaykovski' nin Kuğu Gölü Balesindeki Neapolitan Dansı'nın orkestral ses zenginliğinden ilham almıştır. Neapolitan Dansı ise aslen Çaykoski'nin çocuklar albümünden bir dakika uzunluğundaki bir Neapolitan şarkıdır. Senfoni, adeta klasik orkestra için olan bir Çaykovski etkisiyle yazılmıştır. Geleneksel olarak dört bölümden oluşmasıyla birlikte armoni, ses ve enstrümanların modern kullanım ve yorumlamalarıyla bestelenmiştir.

Alexander Goldstein, Moskova'daki seçkin Gnessin Müzik Okulun'dan, şeflik ve korno üzerine master derecesine sahiptir. Goldstein, ABD'ye yerleşmeden önce SSCB'de başarılı bir bestecilik kariyeri yapmıştır. Alexander Goldstein, yirmiyedi uzun metrajlı film müziğinin yanısıra yüzlerce belgesel ve animasyon için beste çalışmaları vardır. Oda müziği ve senfoni kompozisyonları yakın zamanda ABD, Kanada, Rusya, Finlandiya, İspanya ve birçok ülkede icra edilmiştir. 

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium'un katkılarıyla 1 Aralık 2016 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecektir.