Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

15 Ekim 2015, 20:00 Atatürk Kongre Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
BBDSO, Prof.Hikmet Şimşek'i, dünyanın en iyi 5 keman yarışmasını birincilikle kazanan olağanüstü bir virtüöz ile anıyor...

Sezon açılışından bu yana seyircinin büyük ilgisiyle karşılaşan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, kendisi dahil ülkemizdeki pek çok müzik kurumunun kurucusu olan merhum orkestra şefi Prof.Hikmet Şimşek'e adadığı konserinde, bu kez de dünyanın en iyi 5 keman yarışmasının birincisi Soyoung Yoon'u Bursa'lı sanatseverlerle  buluşturuyor!

Konserin şefi ise, Türk izleyicisinin de yakından tanıdığı ve sevdiği İtalyan Orkestra Şefi Antonio Pirolli

Ender rastlanır bir virtüöz, efsanevi bestecinin tek konçertosunu yorumlayacak!

Konserin ilk yarısında Antonio Pirolli şefliğindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın eşlik edeceği, dünyadaki en iyi 5 keman yarışmasının birincisi olarak müthiş bir başarıya imza atan ve adı efsaneleşen Soyoung Yoon sahnede olacak.  Sanatçı, Fin besteci Jean Sibelius'un etkileyici bir romantizmin yanısıra, olağanüstü bir virtüozluk gerektiren ve keman edebiyatının en güç eserlerinden biri olarak kabul edilen keman konçertosunu seslendirecek. Eser, bestecinin yaşamında bestelediği tek konçerto olarak biliniyor.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, konserin ikinci yarısında ise hem gelenekselci hem yenilikçi yaklaşımıyla müzik tarihine damgasını vuran J.Brahms'ın, mutluluk ve incelik dolu yapısına karşın güçlü bir kuzey karanlığını da barındıran ikinci senfonisini seslendirecek.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Filarmoni Derneği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Premium katkılarıyla, 15 EKİM 2015 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür  Merkezi'nde  gerçekleşecektir.