Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Atatürk'ü Anma Konseri

10 Kasım 2016, 20:00 Merinos Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
BBDSO, 10 Kasım 2016 akşamı gerçekleşecek "Atatürk'ü anma konseri" başlıklı konserinde, düzenlemelerini haftanın konuk şefi Kıvanç Tepe'nin yaptığı, Fahir Atakoğlu'nun bestelediği "Sarı Zeybek Sahne Kantatı" adlı eserini seslendirecek.

Samsun Devlet Opera ve Balesi şefi Kıvanç Tepe'nin yöneteceği konserde Soprano Eda Bingöl Gürkan, Soprano Leyla Ceren Koç, Soprano Ayşe Ceren Brant, Bariton Şahan Gürkan, Oyuncu Enver Töre'nin yanısıra Ney sanatçısı Ercan Irmak ve Piyanist Onur Ermez solist olara yeralacak. ">Konserde, Levent Sezgin'in şefliğini yaptığı Dünya Müzik Derneği (DMD) Gençlik Korosu da sahnede olacak.

SARI ZEYBEK ve MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

"Bir insanın hayatı bütün bir ülkenin kaderiyle özdeşleşebilir mi?"

20. yüzyılın başlarında, Türkiye ile Mustafa Kemal'in hayatı bir yerde paralellik gösterir. Bu paralellik önce ülke koşullarının bir vatandaş ve asker olarak Mustafa Kemal'i, daha sonra da hem asker hem sivil bir yönetici olarak Atatürk'ün ülkenin kaderini etkilemesini getirir.

"SARI ZEYBEK SAHNE KANTATI",  Mustafa Kemal'in yaşamı ekseninde ülkenin tarihini ve imparatorluktan Cumhuriyete evrilmesini anlatır. Müzikleri Fahir Atakoğlu tarafından bestelenmiş, metinleri Cennet Türker ve Şahan Gürkan tarafından hazırlanmış, orkestra, koro ve solistler için düzenlenmesi ve orkestrasyonu eserin orkestra şefi de olan  Kıvanç Tepe tarafından yapılmış bir eserdir. Eserde Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatının önemli aşamaları; savaşları, aşkları, devrimleri, ülküsü, fikirleri ve Genç Türkiye Cumhuriyeti konularını kapsayan sekiz müzik parçası, Fahir Atakoğlu'nun çeşitli albümlerinde yer alan eserlerinden seçilmiştir. 

Eserin ilk sahnelenişi Samsun'da Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından yapılmış,  gördüğü büyük ilgi nedeniyle Eskişehir'e turne yaparak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası tarafından da seslendirilmiştir.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium'un katkılarıyla 10 Kasım 2016 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecektir.