Bursa Bilim Şenliği 2017

04 Mayıs 2017, 11:00 - 07 Mayıs 2017, 23:59 Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
"THY 6. Bursa Bilim Şenliği" bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Hava Yolları'nın isim sponsorluğunda, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'nın destekleri ile Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin ev sahipliğinde bu yıl 4-5-6-7- Mayıs tarihlerinde TÜYAP Fuar Merkezi'nde düzenlenecek olan THY 6. Bursa Bilim Şenliği, kendi alanında yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyor. Ana konsepti "Enerji Verimliliği" olarak belirlenen dünyanın sayılı bilimsel etkinliklerinden biri olan şenliğe ilişkin hazırlıklar tüm hızıyla sürerken, şenlik kapsamında 3 bin 500 kişi ile aynı anda gerçekleştirilecek atölye çalışmaları ile dünya rekorunun kırılması hedefleniyor.

Guinnes Rekorlar Kitabına başvuru yapıldı

Elektronik, robotik, mekanik, gastronomi, havacılık, uzay, akıl oyunları, kimya, biyoloji, fizik gibi bilimin alt disiplinlerindeki konu başlıklarının uygulamaların yer alacağı atölye çalışmalarındaki rekor denemesi için, şenliğin ev sahipliğini gerçekleştiren Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından Guinness rekorlar kitabına başvuruda bulunuldu. Bu alandaki dünya rekoru, 2 bin 900 kişinin aynı anda atölye çalışması yaptığı Avustralya'da gerçekleştirilen bir bilimsel etkinliğe ait. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Bursa Bilim Şenliği kapsamında yapılan atölye çalışmaları, yabancı kuruluşlarında yakın takibinde. Firmalar ile kişiler arasında bilimsel diyalogun en iyi etkileşim sağladığı atölye çalışmalarına, kişilerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kamu kurum ve kuruluşları ile tüm özel sektör firmaları katılım sağlayabiliyor.

Dünyanın gözü bu şenlikte 

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, Bursa Bilim Şenliği'nin her geçen yıl daha fazla ilgiyle takip edilen uluslararası bir şenlik haline dönüştüğünü söyledi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yazılım mühendisliği alanındaki dev kuruluşu HAVELSAN'ın yanı sıra Türkiye'nin dünya markası olan dev kuruluşları THY ve TAI'nin de Bursa Bilim Şenliği'ne güçlü destek verdiğini ifade eden Bakan, "Tüm dünyanın gözü THY 6. Bursa Bilim Şenliği'nin üzerinde olacak" dedi. Bursa Bilim Şenliği'nin dünya üzerinde yapılan en büyük bilimsel etkinlik olduğunu kaydeden Bakan, geçtiğimiz yıl şenlik kapsamında 3 günde toplam 230 bin ziyaretçi sayısına ulaştıklarını bu yıl bu sayının ikiye katlanmasını hedeflediklerine vurgu yaptı. Şenlik kapsamında yapılan atölye çalışmalarının bilim meraklıları tarafından yoğun ilgi gördüğünü de belirten Bakan, atölye çalışmalarına geçtiğimiz yıl birçok ülkeden çok sayıda kişi, kurum ve kuruluşun katılım gösterdiğine dikkat çekti. Bakan, bu yıl 6.sı yapılacak THY Bursa Bilim Şenliği'ne Çin, Kanada, Fransa, Hollanda ve İngiltere'den katılacak ekiplerin de atölye çalışmalarıyla değer katacağını söyledi. Bakan, "Geçtiğimiz yıl yapılan atölye çalışmalarında bir Türkiye rekoru kırıldı ve 72 Bin 882 atölye çalışması gerçekleştirildi. Bu yıl da 3 bin 500 kişinin aynı anda atölye çalışması yapmasıyla bir dünya rekoruna imza atmak istiyoruz. Bunun için gerekli hazırlıkları yaptık" diye konuştu.

Rekor başvuru

Milli Eğitim Bakanlığı, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ile TÜRKSAT tarafından da desteklenen, "Enerji Verimliliği'' başlığının ana temasını oluşturduğu Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği kapsamında bu yıl "Enerji Verimliliği" ana temasıyla 5 ayrı kategoride düzenlenen proje yarışmasına, Edirne'den Kars'a Türkiye'nin tüm illerinden bin 120 başvuru yapıldı. Toplamda 102 bin lira ödülün dağıtılacağı yarışma kapsamında, çocuk, genç ve usta mucitler kategorilerine bu yıl "İnsansız Hava Araçları" ve "Drone" kategorileri de eklendi. Bilim insanları, akademisyenler ve alanında uzman isimlerden oluşan bilim kurulunun belirleyeceği finalist 50 proje, bilim şenliği boyunca sergilenecek. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği´nde finale kalan tüm projeler ödüllendirilecek. Dereceye giren proje sahiplerine bin lira ile 16 bin lira arasında para ödülü verilecek.

Bilim şenliği ile dünyaya açılan pencere 

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, Bursa Bilim Şenliği'nin her geçen yıl daha fazla ilgiyle takip edilen uluslararası bir şenlik haline dönüştüğünü söyledi. THY 6. Bursa Bilim Şenliği proje yarışmasına ilişkin bilgi veren Bakan, bu yıl çocuk, genç, usta mucitler ile insansız hava araçları ve drone kategorilerinde düzenlenecek olan 102 bin lira para ödüllü proje yarışmasına gösterilen ilginin kendilerini heyecanlandırdığını ettiğini ifade etti. Bursa Bilim Şenliği kapsamında düzenlenen yarışmayla bugüne kadar proje sahiplerine toplamda 167.000 TL ödül dağıtıldığını belirten Bakan, geçtiğimiz yıllarda finale kalan bazı projelerin NASA ve Microsoft gibi uluslararası kurumlar tarafından da değerlendirildiğini kaydetti. Proje yarışmasıyla amaçlarının bilimi genç kuşaklara sevdirmek ve analitik düşünce yapısına sahip, geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Bakan, "Ülkede bu denli bilime meraklı, proje üreten, hayal eden, umut eden ve emek veren binlerce kişinin varlığı bizleri ayrıca motive etti. Bursa Bilim Teknoloji Merkezi'nin Bursa'mıza kazandıran ve Bursa Bilim Şenliği'ne en güçlü desteği sunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe'ye ve şenliğin proje yarışmasına gösterilen ilgiye teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Yaklaşan Etkinlikler

Bursa’da önümüzdeki günlerde düzenlenen etkinliklere ulaşın