"Bir Daha Asla!: Geçmişle Yüzleşme ve Özür" Sergisi

10 Aralık 2014, 19:00 - 25 Ocak 2015 Nazım Hikmet Kültürevi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
"Bir Daha Asla!: Geçmişle Yüzleşme ve Özür" sergisi, geçmişle yüzleşme deneyimlerini ve özür dileme eylemini, toplumların ortak demokrasi kültürünü oluşturma mücadelesi bağlamında ele almaya çalışıyor.

Nilüfer Belediyesi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü geçmişiyle yüzleşme cesareti gösteren toplumların öykülerinden oluşan bir sergi ile karşılıyor. "Bir Daha Asla!: Geçmişle Yüzleşme ve Özür" sergisi, geçmişle yüzleşme deneyimlerini ve özür dileme eylemini, toplumların ortak demokrasi kültürünü oluşturma mücadelesi bağlamında ele almaya çalışıyor. Sergi, sekiz vakaya yakından bakarak geçmişte yaşanan hak ihlalleri, katliamlar, soykırım ve insanlık suçlarıyla devletlerin nasıl yüzleştikleri, hangi süreçlerden geçtikleri, nasıl özür diledikleri ve dilenen özrün anlamı üzerine düşünmeye çalışıyor.

Proje dâhilindeki iki kitaptan serginin tamamlayıcısı niteliğindeki katalog, sergi boyunca Nâzım Hikmet Kültürevi Yeraltı Sanat Galerisi'nden ücretsiz edinilebilir. Sergi kapsamında İletişim Yayınları tarafından basılan diğer kitap ise; ele alınan vakaların ayrıntılı incelemesi ile beraber geçmişle yüzleşme üzerine çalışan yazar ve akademisyenlerin metinlerini içeriyor.

Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür'ün ortak projesi olan sergi; 10 Aralık 2014 - 25 Ocak 2015 tarihleri arasında izleyici ile buluşacak.