"Benim Çocuğum" belgeseli yeni yılda Nilüfer'de

03 Ocak 2014 Nazım Hikmet Kültürevi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Anne ve babaların hikayelerini konu alan ve bugüne kadar 16 bin'i aşkın kişi tarafından seyredilen Benim Çocuğum belgeseli, 2014 yılındaki gösterimlerine Nilüfer'den başlayacak.

Bursa Nilüfer Kent Konseyi'nin ev sahipliğinde ve Nilüfer Lions Klubü'nün desteğiyle 3 Ocak Cuma günü, saat 20:00'de, Nazım Hikmet Kültür Evi'nde gösterilecek  Benim Çocuğum belgeseli, çocukları lezbiyen, gay, biseksüel, trans bireyler olan anne ve babaların hayat hikayesini anlatıyor. Muhafazakâr, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan yedi ebeveynin deneyimlerinin aktarıldığı film gösterimine, hikayeleri filme konu olan aileler de katılacak.

Yönetmenliğini Can Candan'ın, yapımcılığını Surela Film'in üstlendiği 82 dakikalık film, ilk kez şubat ayında İstanbul'da düzenlenen galayla seyirci karşısına çıkmıştı. 06 Haziran'dan itibaren altı hafta vizyonda kalan Benim Çocuğum, Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması En İyi Belgesel Seyirci Ödülü, Selanik Uluslararası LGBTQ Film Festivali En İyi Film Ödülü, 3. Filmamed Belgesel Film Festivali Jüri Özel Ödülü'nü aldı. Film ayrıca 11 Aralık'ta GQ Türkiye dergisi tarafından 18 yıldır dünya çapında sürdürülen GQ Men of the Year (Yılın Adamları) ödül töreninde Yılın Farkındalık Projesi Ödülü'ne layık görüldü.

!f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, Antep Nar Film Festivali, Uluslararası Eskişehir Film Festivali, Ankara Uçan Süpürge Film Festivali, Ege Belgesel Günleri, Filmamed Belgesel Film Festivali, Documentarist Belgesel Film Günleri gibi festivallerde gösterilen film, Aralık ayında 3. AB İnsan Hakları Film Günleri kapsamında Ankara, Trabzon, Bursa, İzmir, Eskişehir, Diyarbakır ve Sinop gibi illerde seyirci ile buluştu. Hollanda, Polonya, Hindistan, İngiltere, İtalya, Kıbrıs, Kanada, Yunanistan, Kosova, Almanya gibi dünyanın dört bir yanında düzenlenen festivallere katılan filmin DVD'si ise bu ay satışa sunuldu.