BBDSO 'Opera Gala' Bursa Konseri

13 Ekim 2016, 20:00 Atatürk Kongre Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium'un katkılarıyla 13 Ekim'de...

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium'un katkılarıyla 13 Ekim 2016 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecektir.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, kendisi dahil ülkemizdeki pek çok müzik kurumunun kurucusu olan merhum orkestra şefi Prof.Hikmet Şimşek'e adadığı konserinde Opera repertuarının birbirinden güzel yapıtlarıyla karşınızda.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek konserde orkestrayı Bulgaristan Eski Kültür Bakanlarından, ünlü orkestra şefi Emil TABAKOV yönetecek. Uluslararası birçok yarışmada derece alan Soprano Perihan Nayır Artan ve İstanbul Devlet Operası solist sanatçısı Mezzosoprano Nesrin Gönüldağ'ın solist olarak yer alacağı konserde, VERDI, BIZET, ROSSINI, BELLINI, OFFENBACH, GOUNOD gibi Opera sanatının önde gelen bestecilerinden oluşan seçkin bir repertuar seslendirilecek.

Perihan Nayır Artan'ın Uluslararası "Leyla Gencer" şan yarışması, "Siemens" şan yarışması, "Maria Kraja" şan yarışması gibi birçok önemli yarışmada dereceleri bulunuyor. Sanatçı ayrıca yurtiçi ve yurtdışında konser ve temsillerine devam ediyor. 

Nesrin Gönüldağ ise 2007 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçı sınavını kazanarak birçok operada "Başrol" olarak görev aldı. 2008 yılında "Siemens" şan yarışmasında aldığı derecenin ardından 2011 yılında Almanyada birçok festivalde ve operada "solist sanatçı" olarak görev aldı. "Opera Gala" konserinde ülkemizin, uluslararası birçok başarıya imza atmış iki değerli opera sanatçısı Bursalı sanatseverlerle buluşacak.

Konser Merhum Prof. Hikmet Şimşek'e adandı.

Ülkemizdeki pek çok devlet sanat kurumunun kurucusu, büyük müzik misyoneri, kendi deyimiyle "Atatürk Müzik Devrimleri Eri" Profesör, Devlet Sanatçısı ve Orkestra Şefi Hikmet Şimşek, uluslararası kariyer yapmış ilk Türk orkestra şeflerindendi. Yaşamı boyunca, pek çok sanat kurumunu devlete kazandırmıştı.

Bugün operalarda, senfoni orkestralarında, korolarda, konservatuvarlarda, askeri mızıka okullarında görev yapan pek çok başarılı sanatçı ve eğitmenin öğretmeni olan Şimşek, TRT'de 15 yıl boyunca hazırlayıp sunduğu "Pazar Konseri", Çağdaş Türk Bestecileri" Birlikte Söyleyelim" gibi programlarla, televizyonlarda çoksesli müziğin varlığına ve topluma yayılmasına büyük katkı verdi. Bu programlardan "Çağdaş Türk Bestecileri", TRT-INT uydu kanalıyla tüm dünyaya bestecilerimizi tanıttı. 

Çoksesli müziğin halkın ayağına götürülmesi, sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması için, hayatının sonuna kadar çok büyük bir özveri ile çalıştı. Türk Bestecilerinin eserlerini özellikle programlarına almayı kendine ilke edinerek bu eserlerin pek çoğunun ilk icralarını hem ülkemizde, hem de yurtdışında gerçekleştirip, kayıtlarını yapmıştı. 

Bir görev sayarak kalıcı olması için ciddi çabalar harcadığı bu kurumlar ise şunlardı:

TRT Çoksesli Korosu

Devlet Çoksesli Korosu

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası,

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

ve TRT Ankara Radyosu Oda Orkestrası

Yaklaşan Etkinlikler

Bursa’da önümüzdeki günlerde düzenlenen etkinliklere ulaşın