BBDSO 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Bursa Özel Konseri

27 Ekim 2016, 20:00 Merinos Kültür Merkezi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
BBDSO, 27 Ekim 2016 akşamı gerçekleşecek Cumhuriyet Bayramı Konserinde, Cumhuriyet tarihimizin en büyük bestecilerinden A.Adnan SAYGUN'un "7 Halk Türküsü"nü ve Ulvi Cemal ERKİN'in 2 numaralı senfonisini seslendirecek.

Ankara Devlet Operası şefi Naci Özgüç'ün yöneteceği konserde Cumhuriyet Coşkusu, E. İNAL  "Anadolu Rapsodisi", Ahmet Adnan SAYGUN  "7 halk türküsü", Ulvi Cemal ERKİN  "2. Senfonisi" ile sanatseverlerle buluşacak. Konserin solisti ise Bas Tevfik RODOS.

Ulvi Cemal ERKİN, 2. Senfonisinde yerel motiflerimizi harmanlanlayarak batı müziği ile sentezlemiştir. Üç bölümden oluşan senfoni Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği türleri ile Köçekçe ve Zeybek gibi zengin öğeleri içermesiyle dikkat çeker.

Yetenekli genç kuşak bestecilerimizde Eray İNAL'ın "Anadolu Rapsodisi" Türk Müziği ezgileri ve Batı müziği armonisinin birleşimiyle Anadolu'ya göç etmekte olan Türklerin hikayesini anlatır.

Ahmet Adnan SAYGUN'un yurdumuzun çeşitli yörelerinden derlediği sayısız türküler ve ezgiler arasından derlediği "7 halk türküsü", çoksesli kuralları içinde önce 1943 yılında piyano eşliğinde, 1969 yılında da orkestra eşliğinde söylenecek biçimde düzenlemişti. Eserin orjinal şekli "10 Halk Türküsü"dür. Bursada ilk seslendirilişi 1998 yılında BBDSO, şef Hikmet Şimşek ve Bas Ayhan Baran'la seslendirilmiştir. Günümüzde çoğunlukla 5 ila 7 tanesi seslendirilmektedir. Bunlardan örneğin "Mavilim"  türküsü Alaca Höyük'ten Bela Bartok ile bir gezide derlenmiştir. "Güvercin" Gaziantep'ten derlenmiştir. Toroslar'dan alınan  "Bozlak" Karacaoğlan'nınbir şiiri üzerine söylenir. 

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium'un katkılarıyla 27 Ekim 2016 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecektir.

Yaklaşan Etkinlikler

Bursa’da önümüzdeki günlerde düzenlenen etkinliklere ulaşın