"Asya'dan Avrupa'ya Müzik" şöleni

05 Nisan 2014, 20:00
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Uludağ Üniversitesi, yabancı uyruklu öğrencilerin müzik kültürlerini araştırarak tanıtmak amacıyla eğlenceli bir Bilimsel Araştırma Projesi'ne imza atıyor.


Uludağ Üniversitesi'nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin müzik kültürlerinin araştırılması, incelenmesi ve tanıtılmasını amaçlayan proje uyarınca, 5 Nisan 2014 Cumartesi akşamı saat 20.00'de Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde 13 ülkenin müzik kültürleri uygulamalı olarak sergilenecek.

Yürütücülüğünü UÜ Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜDAM) Müdürü Prof. Dr. M. Asım YEDİYILDIZ ile Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Şirin AKBULUT DEMİRCİ'nin yaptığı proje sayesinde Görükle Yerleşkesi, yabancı uyruklu öğrencilerin geleneksel müzikleriyle coşacak.

Etkinlikte Endonezya'dan başlayarak, Moğolistan, Afganistan, Pakistan, Azerbaycan, Yemen, Ukrayna, Yunanistan, Makedonya, Kosova ve Bosna Hersek'e kadar Asya'dan Avrupa'ya toplam 13 ülkenin tanıtımı yapılacak, öğrenciler yöresel kıyafetleri ile çıkarak geleneksel kültürlerinden şarkı örnekleri sunacak. Şiir ve dans gösterilerinin de yer alacağı gecede, değişim programlarıyla

Avrupa'dan gelen öğrencilerden oluşan "Erasmus Korosu" da Türkçe şarkılar söyleyecek.
Uludağ Üniversitesi de gecede, UÜ Halk Dansları Grubu ve Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinin gösterileri ile temsil edilecek.