40 Ayna Bursa Sergi

09 Mart 2019, 19:00 - 27 Mart 2019 Nazım Hikmet Kültürevi
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Tiyatrocuların yazgısı suya yazı yazmaya benzer. Yaşamları boyunca verdikleri emek, katlandıkları özveri, kendileriyle birlikte uçar gider. Ancak fotoğraflarda ve anılarda nesillerce yaşamaya devam eder...

Bu fotoğraf projesi ile 40 tiyatro oyuncusu, yarattıkları karaktere bir geçiş kapısı olmasının yanı sıra sahneye çıkmadan önceki son hesaplaşma alanları olan aynalardan, Muammer Yanmaz'ın gözüyle izleyicisiyle buluşuyor ve belgelenerek gelecek kuşaklara aktarılıyor.

Sergideki fotoğraflar Hasselblad 501CM makinesi ve Kodak T-Max film ile çekilmiş olup, baskılar dijitalize edilmiştir.

Bu proje 2006 yılında Karşı Sanat Galerisi'nde, 2009 yılında da City's Nişantaşı ve Enka Dr. Clinton Vickers Sanat Galerisi'nde sergilendi. Nilüfer Belediyesi, 7. Nilüfer Tiyatro Festivali kapsamında 9-27 Mart 2019 tarihleri arasında Nâzım Hikmet Kültürevi Sanat Galerisi'nde; usta oyuncuları aynalardan izlemek üzere Bursalı sanatseverlerle buluşturuyor.

Ali Poyrazoğlu, Arsen Gürzap, Ayla Algan, Bülent Emin Yarar, Can Gürzap, Cihan Ünal, Cüneyt Türel, Çiğdem Selışık, Demet Akbağ, Engin Cezzar, Erol Günaydın, Erol Keskin, Genco Erkal, Gülriz Sururi, Hadi Çaman, Haldun Dormen, Haluk Bilginer, Işık Yenersu, Köksal Engür, Macide Tanır, Mahir Günşıray, Mehmet Akan, Meral Çetinkaya, Metin Serezli, Müjdat Gezen, Münir Özkul, Nedret Güvenç, Nejat Uygur, Nevra Serezli, Rasim Öztekin, Rutkay Aziz, Selçuk Yöntem, Sumru Yavrucuk, Tilbe Saran, Uğur Polat, Yıldız Kenter, Yılmaz Erdoğan, Zafer Ergin, Zeliha Berksoy ve Zuhal Olcay'ın fotoğrafları sergide yer almaktadır.