33. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması

07 Temmuz 2019, 20:00 - 12 Temmuz 2019, 20:00 Bursa Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
Bu yıl 33.sü düzenlenen ve 30'a yakın ülkenin halk danslarının sergilendirği 33. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması 7-12 Temmuz 2019 tarihleri arasında Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda. Etkinlik ÜCRETSİZDİR.

Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması; Kent halkına farklı ulusal kültürleri ve danslarını tanıma olanağı sunmak, bu değerleri Bursa'nın geleneksel kültür potası içinde kaynaştırarak kentimizi dünyanın folklorik merkezlerinden biri olarak lanse etmek Geleneksel kültürel değerlerin unutulmasını önlemek, karşılaştırma olanağı sağlayarak çağdaş normlarda bilimsellik çerçevesinde yeniden gündeme getirmek Farklı ulusları ve ulusal kavramları tatlı bir rekabet havası içinde kaynaştırabilmek, dünya insanlarının kardeşliğini evrensel barış ülküsü çerçevesinde ortaya koymak, bu yolla dünya barışına katkıda bulunmak Ülkemizin ve insanımızın turistik zenginlikleri, konukseverliği, kültürel değerleri ile uluslararası alanda tanınmasını sağlamak ve yurdumuzun uluslararası tanıtımında aktif bir misyon üstlenmek amaçlarıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 1987 yılından bu yana düzenleniyor.
 

Yarışma ilk kez 1987 yılında 25 yıllık bir festival deneyiminin sonucunda gerçekleştirildi. Daha ilk yılında 13 ülkenin katılımı ile gerçekleşen yarışma uluslararası çevrelerde büyük beğeni ile karşılandı, haklı bir saygınlık kazandı. Ülkemizin konusunda ilk ve tek organizasyonu olan Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması geride bıraktığı süreç içinde bir çok dünya ülkesinden 350 Halk Dansları Topluluğu ile yaklaşık 16.000 kişiyi yüz akı ile ağırlayarak Bursa'yı dünya halk dansları festivalleri arasındaki ayrıcalıklı bir yere ulaştırdı. Kısa geçmişine karşın, UNESCO'ya bağlı IOF ve CIOFF tarafından benimsenerek uluslararası takvimlere alınan yarışmamız Dünya Halk Kültürleri Platformunda saygın bir yere sahiptir.

ÜLKELER
ARJANTİN, BANGLADEŞ, BAŞKURDİSTAN, BOSNA HERSEK, BULGARİSTAN, CEZAYİR,  DAĞISTAN, FİLDİŞİ SAHİLLER, FİLİPİNLER, GÜRCİSTAN, KIBRIS, KORE, KOSOVA, MACARİSTAN, MAKEDONYA, MALEZYA, MEKSİKA, MOĞOLİSTAN, MOLDOVA, ÖZBEKİSTAN, POLONYA, SENEGAL, SLOVAKYA, ŞİLİ, TIMOR LESTE, TÜRKMENİSTAN, UKRAYNA, VENEZUELA, YAKUTİSTAN