2. Bursa Bisiklet Festivali

29 Ağustos 2014 - 31 Ağustos 2014
İzleyici Kitlesi

Genel izleyici kitlesi

  • Etkinlik Detayları
'Spor kenti Bursa' hedefiyle çalışmalarına yön veren Büyükşehir Belediyesi ve Yeşil Pedal Bisiklet Derneği işbirliğiyle düzenlenen '2. Bursa Bisiklet Festivali', 29 ile 31 Ağustos tarihleri arasında Bursa'da yapılacak.

Yaklaşık 18 ilden 230 sporcunun katılacağı festival, bu yıl 'Denizden Dağa Bisikletle Yolculuk' temasıyla düzenleniyor.

Acemler Tenis Kafe Sosyal Tesisleri'ndeki basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkan Yardımcısı İlhan Satık, festival ile ilgili bilgi verdi. Satık, "Bu yıl 2.'si düzenlenen 'Bursa Bisiklet Festivali', 29 ile 31 Ağustos tarihleri arasında Bursa'da gerçekleştirilecek. Yaklaşık 18 ilden 230 sporcunun katılacağı festivali, bu yıl 'Denizden Dağa Bisikletle Yolculuk' temasıyla düzenliyoruz. Festivale katılacak olan bisiklet tutkunları, Botanik Park'ta kamp atmosferinde gerçekleştirilecek olan programın ilk günü şehirde tarih turu atacak, 2. gün Gündoğdu-Kurşunlu-Mudanya gezisine katılacak ve 3. gün ise teleferikle Uludağ'a çıkıp ardından Uludağ-Bakacak-Oteller Bölgesi'nde pedal çevirerek, denizinden dağına Bursa'nın özellikli coğrafyasını tanımış olacak" diye konuştu.

Ulusal boyuta taşınması ve geleneksel olarak düzenlenmesi planlanan festivale katılanların bir yandan Bursa'yı daha yakından tanıyacağını ve aynı zamanda da kentin özel lezzetlerini tatma şansı bulacağını söyleyen Satık, "Festivalin bir diğer hedefi de vatandaşlara bisiklet kullanımını özendirerek, bisiklet sporunun yaygınlaşmasına katkı sağlamaktır. 29 Ağustos Cuma günü saat 15.30'da Tophane Saltanat Kapı'da yapılacak açılış töreniyle başlayacak olan festival 3 gün boyunca bisiklet sevdalılarını Bursa'da ağırlayacak" dedi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık ise, geçen yıl ilk kez 'Tarihin İçinde Bisikletle Yolculuk' temasıyla düzenlenen festivalin bu yıl da 'Denizden Dağa Bisikletle Yolculuk' temasıyla planlandığını ifade etti. Bisiklet sevdalılarının şehrin güzelliklerini yakından tanırken, kampta düzenlenecek konser ve çeşitli faaliyetlerle de tam bir festival atmosferini yaşayacağına vurgu yapan Karlık, festivalin geleneksel hale getirilmesinin önemine de işaret etti.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas da programın içeriğine dikkati çekerek, "Dolu dolu bir program hazırlandı. Bir yandan şehrin doğal, tarihi ve kültürel değerleri tanıtılırken, diğer yandan da sağlıklı yaşamanın en önemli destekçisi olan bisiklet sporunun yaygınlaştırılmasını hedefledik" dedi.
Yeşil Pedal Bisiklet Derneği Başkanı Ertan Güler de, bisiklet sporuna ilginin Türkiye'de son yıllarda ciddi anlamda arttığına işaret etti.